به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه امروز در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان که با حضور رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار و تعاون و نجفی مدیرعامل شهرک های صنعتی ایران در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد؛ اظهار داشت: در سال های پس از پیروزی انقلاب کارهای بزرگی در حوزه روستایی انجام گرفته است که در ایام دهه فجر فرصت مناسبی برای بیان این دستاوردها و خدمات به مردم و به ویژه برای نسل جدید است.

بازوند با بیان اینکه  علی رغم این خدمات ماندگار هنوز شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها و کاهش جمعیت روستانشینان هستیم، افزود: دلیل اصلی این مهاجرت ها به موضوع اشتغال بازمی گردد زیرا تنها با گازرسانی، برق رسانی و آب رسانی و ایجاد زیرساخت های مخابراتی، نمی توان روستاییان را در روستاها نگه داشت.

استاندار کرمانشاه اظهار داشت: با نگاه ویژه دولت و عنایت خاص رهبر معظم انقلاب و تصویب مجلس شورای اسلامی، مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به توسعه پایدار روستایی اختصاص یافته است.

وی گفت: در مجموع بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان از این تسهیلات سهم استان کرمانشاه است که این اعتبارات باید طی چند ماه آینده جذب شوند.

بازوند بیان کرد: جذب این اعتبارات و تسهیلات به راحتی میسر نخواهد بود و نیازمند یک برنامه ریزی و اجماع و همگرایی ویژه میان فرمانداران و دستگاه های مختلف دارد.

وی گفت: باید دقت کنیم این تسهیلات به درستی و در راستای ایجاد اشتغال پایدار و توسعه پایدار مصرف شود و از به انحراف کشیده شدن آن اجتناب کنیم.

بازوند افزود: درون زا بودن و برونگرا بودن یکی از ویژگی های اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری است که ایجاد توسعه پایدار در روستاها در همین راستا است.

وی گفت: دکتر جهانگیری در نشست ستاد بحران در سرپل ذهاب مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان به مناطق زلزله زده اختصاص دادند که کمک بسیار بزرگی به حوزه کشاورزی و صنعت در بخش روستایی این مناطق است. در این زمینه تقاضا داریم که این مبلغ به صورت جداگانه و قابل پرداخت از طریق بانک های مختلف ابلاغ شود تا کارآفرینان این حوزه بتوانند با سهولت بیشتری از آن بهره بگیرند.

استاندار کرمانشاه گفت: در حوزه صنعت یک کانکس و یک کانتیتر به ارزش ۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض از سوی شرکت شهرک های صنعتی در اختیار واحدهای صنعتی آسیب دیده در مناطق زلزله زده قرار گرفته است.