به گزارش خبرنگار طلوع کرمانشاه، هوشنگ بازوند امروز در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه، اظهار داشت: زلزله کرمانشاه تنها زلزله ای بزرگی که در کمتر از ۱۴ ساعت هیچ کس در زیر آوار نمانده بود. از نظر امداد و نجات عملکرد بسیار درخشانی در این زلزله ثبت شد که از افتخارات نظام در مدیریت بحران محسوب می‌شود.

وی گفت: همکاری زلزله‌زدگان با امدادگران در زلزله بزرگ کرمانشاه به نسبت موارد مشابه بسیار مطلوب بود و دلیل آن این بود که مردم این استان در دوران دفاع مقدس آبدیده شده اند.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: تاکنون حدود ۱۴ هزار کانکس نصب شده است. بیش از ۹۵ درصد اسکان موقت در مناطق روستایی انجام شده است.

بازوند افزود: در مجموع حدود ۹۰ هزار واحد مسکونی با اعتبار ۴۷۵۰ میلیارد تومان باید ساخته شود که تاکنون حدود ۱۸۵۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض توسط دولت ابلاغ و در حال پرداخت است.

وی گفت: کانکسهایی که طبق قرارداد توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا و ارتش ساخته و تحویل مردم شده است، بسیار باکیفیت، و تاچندسال قابل استفاده است.

بازوند افزود: باتوجه به شرایط اقلیمی منطقه، از حالا باید به فکر سیستم سرمایشی مردم زلزله‌زده در فصل گرما باشیم که بر اساس ارزیابی صورت گرفته برای این م.ضوع نیاز به ۱۲ میلیارد تومان اعتبار داریم.

استاندار کرمانشاه گفت: حدود ۲۳۰ خانه بهداشت در مناطق زلزله زده باید ساخته شود که ۵۰ درصد آن را خیرین تقبل کرده اند و ۵۰ درصد نیز توسط دولت ساخته میشود.

وی اضافه کرد: تا امروز دو دوره ارزاق ضروری در میان زلزله زدگان توزیع شده است که دومین بسته ۴۵ روزه را به مبلغ هر بسته ۲۶۰ هزار تومان هفته گذشته بین مردم توزیع شده است.

بازوند اظهار داشت: با گذشت قریب ۷۰ روز از زلزله، هنوز بیمه مسکن مهر پرداخت نشده است. از اغلب شرکتهای بیمه گلایه داریم. مردم به اندازه کافی تحت فشار هستند، درست نیست که شرکتهای بیمه ها با اعصاب مردم بازی کنند.

وی بیان کرد: اگر شرکتهای بیمه تعلل و کوتاهی کنند از آنها رسما شکایت و آنها را دادگاهی میکنیم. برای دفاع از حقوق زلزله‌زدگان با هیچ‌کس مماشات نمی‌کنیم.