وی در مورد وارد شدن خسارات به بخش کشاورزی نیز گفت: خسارات این بخش نیز بعد از بررسی و تصمیم گیری و تامین منابع مالی جبران می شود.
جهانگیری اضافه کرد: خسارات وارد شده به بخش صنعت نیازمند تصمیمات بیشتری است و قرار شده از سوی وزارت صمت میزان خسارات وارد شده بررسی و در جلسه دولت مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در مورد آن تصمیم گیری شود.
او در مورد خسارات وارد شده به زیرساخت ها نیز افزود: تا ۲ هفته آینده نیز در این ارتباط تصمیم گیری می کنیم.
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه این نشست یکی از دغدغه های دولت های یازدهم و دوازدهم را بحث خشکسالی دانست و گفت: در سال ۹۳ بیش از ۶ هزار روستا در کشور با بحران کم آبی روبرو بود که با اعتباراتی که اختصاص دادیم مشکلات برخی از این روستاها برطرف شد.
جهانگیری افزود: در سال ۹۷ نیز به دلیل ادامه روند خشکسالی تعداد زیادی از روستاهای کشور با بی آبی مواجه شدند و تالاب های بسیاری نیز خشک شدند و به یک تهدید بزرگ محیط زیستی تبدیل شده بودند.
او گفت: استمرار خشکسالی حیات کشور را با تهدید بزرگی روبرو کرده بود که خوشبختانه امسال شاهد بارش های بسیار خوبی هستیم که اگرچه در برخی نقاط کشور مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.
وی اظهار داشت: خوشبختانه با عنایت ویژه پروردگار امروز همه سدهای کشور پر شده و سرریز کرده اند و تالاب ها هم که منشاء ریزگرد هستند پر از آب شده است و در حوزه کشاورزی و شرب نیز شاهد وضعیت خوبی آبی در حدود ۲۰ استان کشور هستیم.
وی با بیان اینکه آثار اقتصادی این بارندگی ها بالا است، گفت: امروز مردم ایران از این بارندگی ها خوشحال هستند و می تواند منشاء خیر و برکت برای ما باشد.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه این بارش ها تلخی ها و شیرینی هایی داشت، گفت: اکنون که ۲۰ استان کشور درگیر این بارش ها است شاهد از دست دادن جمعی از هموطنانمان شدیم که این بخش تلخ و دردناک است چرا که از دست دادن جان یک نفر هم برای ما سخت و گران است.
جهانگیری، از همدلی بین مردم، دولت، نیروهای مسلح و همه بخش های کشور به عنوان بخش شیرین این حادثه یاد کرد و افزود: این همدلی و اتفاق نظر و مشارکت در بحث سیل درسی برای همه کشورهای دنیا شده است.
او با قدردانی از تلاش همه مردم، مدیران دولتی و نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح همواره در همه صحنه ها و حوادث پای کار بوده اند.
او حضور همه بخش ها در این حادثه برای کمک به مردم را نمایش کم نظیری دانست و افزود: این نشان داد که ما در لحظه های سخت همه در کنار هم هستیم.
او تصریح کرد که اگر مشارکت مردم نبود و دولت و نیروهای مسلح و سایر بخش ها آمادگی مقابله را نداشتند این سیل خسارات بیشتری وارد می کرد که خوشبختانه با مشارکت همه بخش ها میزان خسارت کاهش یافت.
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود، استان کرمانشاه را یکی از کانون های بارش در موج جدید بارش ها در کشور دانست و گفت: خوشبختانه با مشارکت مردم و همراهی آنها و حضور به موقع مدیران بخصوص استاندار کرمانشاه میزان خسارات و تلفات در استان حداقلی است.
جهانگیری از همه مدیران کشور خواست تا پایان این وضعیت پای کار باشند و تلاش کنند خسارات را به حداقل کاهش دهند.
وزرای کشاورزی، بهداشت، ورزش و جوانان، راه و شهرسازی و معاون پارلمانی رئیس جمهوری در این سفر جهانگیری را همراهی می کردند.
جهانگیری در این سفر چند ساعته از چند نقطه شهر کرمانشاه از جمله رودخانه قره سو بازدید کرد/ایرنا