به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، به دنبال شناسایی سه کانون شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی در برخی از مناطق استان کرمانشاه، موجی از نگرانی در میان شهروندان رواج یافته و کارشناسان نیز بر رعایت هرچه بیشتر مسائل بهداشتی تاکید دارند.

آنفلوانزای مرغی، ویروسی است که در میان پرندگان وحشی به شدت مسری است و اغلب در میان پرندگان اهلی و طیور کشنده است.

کشتار زنده مرغ و عرضه آن می‌تواند در انتقال این بیماری بسیار موثر باشد، متاسفانه عرضه مرغ زنده نیز در نقاط مختلف کرمانشاه وجود دارد و از همین روی تاکید شده تا شهروندان مرغ را تنها از مراکز معتبر و استاندارد خریداری کنند.

پزشکان می گویند، علائم این بیماری در افراد می تواند به شکل تب، سرفه، احساس کسالت، درد عضلات و چشم و ریه‌ها بروز کند.

در همین رابطه، نادر پرور مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار طلوع کرمانشاه، اظهار داشت: در نتیجه برنامه های بررسی و مراقبت و پایش بیماری که در استان داشتیم، متاسفانه در طی چند روز گذشته تعداد چهار کانون از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان دالاهو شناسایی شد.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: بلافاصله با همکاری مسولین ارشد استان و فرماندار محترم و سایر دستگاهای مرتبط سریعا نسبت به اعزام نیرو و انجام برنامه های کنترلی و پیشگیرانه اقدام کردیم.

پرور افزود: با همکاری خود پرورش دهندگان خوشبختانه، تمام طیور این مناطق جمع آوری معدوم و دفن بهداشتی گردید و این بیماری خوشبختانه در استان تا این لحظه تحت کنترل است.

وی اضافه کرد: جلسات مرتبط در استانداری کرمانشاه را نیز برگزار کردیم و خوشبختانه مصوبات خوبی در این زمینه داشتیم و انشاءالله با همکاری ادارات مرتبط دستگاه قضایی و انتظامی و البته خود مردم ما بتوانیم برخورد قاطع را با افرادی که به شکل غیر قانونی و غیر مجاز اقدام به عرضه مرغ زنده می‌کنند،  داشته باشیم.

پرور بیان کرد: بیش از هزار واحد مرغداری در سطح استان داریم که تحت نظارت و پایش ما هستند و این واحدها از طریق سیستم قرنطینه بهداشتی به کشتارگاه ها ارسال میشود و در کشتارگاه ها نیز تیم‌های بهداشتی و شرعی داریم و نظارت لازم صورت می‌گیرد و مردم بدون نگرانی مرغ خود را با مراجعه به مراکز معتبر تهیه کنند.

وی اضافه کرد: این سویه ای که الان منتشر شده، سویه H5N8 است که خوشبختانه قابلیت انتقال به انسان را ندارد و صرفا برای طیور خطرناک است.