علیرضا تابش در نشست ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار کرد: آواربرداری شهر سرپل ذهاب باید تا عید نوروز بگونه ای باشد که شهر از نظر بصری، آماده بازسازی پرشتاب باشد.

وی گفت: باوجود هزینه‌های سنگین استقرار ستادهای معین، از امروز ستادهای معین استانهای خراسان رضوی  و مازندران در سرپل ذهاب به کمک بازسازی شهر آمده‌اند.

وی با بیان اینکه بازسازی مناطق زلزله زده در تعطیلات نوروز نیز ادامه خواهد داشت، افزود: از استاندار کرمانشاه می‌خواهم دستور دهند حمل و نقل مصالح در ایام عید نوروز آزاد باشد.

تابش گفت: از بانکهای استان هم تقاضا می‌کنیم تا ۲۵ اسفندماه به انعقاد قراردادها و پرداخت تسهیلات به مردم زلزله‌زده ادامه دهند. 

رییس بنیاد مسکن در ادامه با بیان اینکه مقررات اداری در استان کرمانشاه در بازسازی مناطق زلزله‌زده بسیار دست و پاگیر است، گفت: بروکراسی ادارات در استانهای دیگری که درگیر زلزله زده بوده اند، به اندازه کرمانشاه دست و پاگیر نبوده، لذا از مدیران استان خواهش می خواهم با جسارت بیشتری به کمک زلزله زدگان بیایند.

وی افزود: تا پایان بازسازی مناطق زلزله‌زده مهمان استان هستیم و هرچقدر که مدیران استان کمک کنند کار ما زودتر در کرمانشاه به اتمام می‌رسد.

تابش با بیان اینکه مصالح ساختمانی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه عمدتا از داخل استان تهیه می شود، گفت: باید مردم مشارکت کنند تا زودتر کار بازسازی به اتمام برسد.

رییس بنیاد مسکن همچنین با اشاره به مساعدت دولت برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه، گفت: در اکثر حوادث طبیعی اعم از زلزله و سیل سابقه خدمت دارم و گواهی می دهم که هیئت دولت و به ویژه دکتر نوبخت در این زلزله بیشتر از هرحادثه مشابه دیگری با سرعت و‌گشاده دستی به کمک مردم آمده است.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز با ارائه گزارشی از روند بازسازی مناطق زلزله زده استان، گفت: عملیات اجرایی ساخت ۳۲ مدرسه در مناطق زلزله‌زده آغاز شده و به هر شکل ممکن باید تمامی مدارس لازم برای آغاز سال تحصیلی آینده آماده بهره‌برداری شوند.

وی گفت: از مجموع هشت هزار واحد جایگاه دام روستایی احداثی در مناطق زلزله زده، پرونده ۱۲۶۱ واحد جایگاه دام روستایی تشکیل و به بانکهای عامل شامل پست بانک، بانک توسعه تعاون و بانک کشاورزی معرفی شده و این روند باید سرعت بیشتری به خود بگیرد. 

بازوند افزود: اعتبار لازم برای ساخت حدود ۴۸۰۰ جایگاه دام روستایی به‌ شکل بلاعوض و تسهیلات به جهاد کشاورزی تخصیص یافته و فرمانداران شهرستانهای زلزله‌زده باید با همکاری جهادکشاورزی زمینه جذب سریع اعتبارات را فراهم کنند.  

وی با انتقاد از روند بازسازی شهرهای زلزله زده، گفت: فرمانداران تا روز دوشنبه هفته آینده به ما اعلام کنند علت کوتاهی در بازسازی شهرهای زلزله زده مشخصا شهرداران هستند یا نظام مهندسی. اگر شهرداران کوتاهی کنند از شوراهای شهر می خواهیم بخاطر مردم شهرداران چابک تری انتخاب و معرفی کنند و اگر نظام مهندسی مقصر باشد از نظام‌های مهندسی دیگر استانها برای کمک به مردم مناطق زلزله‌زده دعوت به همکاری می کنیم.