سعید بابایی با اشاره به واردات بخش زیادی از ماهی قرمز مورد نیاز سفره هفت سین مردم استان کرمانشاه از استان های شمالی گفت: در استان کرمانشاه خیلی روی پرورش ماهی قرمز کار نمی شود و عمده ماهی گلی عرضه شده در بازار شب عید از طریق دیگر استان‌ها تامین می‌شود.

کارشناس شیلات اداره کل شیلات استان کرمانشاه با اشاره به پرورش ماهیان زینتی و آکواریومی در استان اضافه کرد: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه انواع ماهیان زینتی در استان کرمانشاه تولید می‌شود که بخش کمی از آن به تولید ماهی قرمز اختصاص دارد. 

وی در ادامه توصیه هایی هم به مردم برای خرید ماهی قرمز داشت و از آنها خواست در زمان خرید ماهی و نگهداری آن حتما به نکات بهداشتی توجه داشته باشند.

بابایی اشاره ای هم به ویژگی‌های ماهی قرمز سالم داشت و افزود: افراد باید ماهی های پرجنب و جوش و فعال را خریداری کرده و از خرید ماهی‌های کم تحرک که احتمال بیمار بودن آنها زیاد است صرف نظر کنند.

بابایی افزود: افراد به هنگام تعویض آب تنگ ماهی، باید از تماس دستان خود با آب تنگ جلوگیری کرده و آب را هم در ظرفشویی نریزند و پس از تعویض آب هم باید حتما دست‌ها را با آب و صابون به دقت بشویند.

کارشناس شیلات اداره کل شیلات استان کرمانشاه با بیان اینکه محل نگهداری ماهی باید جای خنک باشد، گفت: ماهی قرمز در آب گرم می‌میرد.

وی با بیان اینکه آب کلردار نیز موجب مرگ ماهی می‌شود، گفت: برای تعویض آب تنگ ماهی یا باید از آب سماور که سرد شده استفاده کرد و یا آب را به مدت ۲۴ ساعت نگهداشته تا کلر آن از بین برود.