دکتر حسین رضاپور در نشست خبری که امروز (۷ اسفند) برگزار شد، از فعالیت ۲۳۶ داروخانه در استان کرمانشاه خبر داد و افزود: امسال مجوز ۲۴ داروخانه در کرمانشاه صادر شد که نیمی از آنها به بهره‌برداری رسیده و از این تعداد دو داروخانه نیز در مناطق محروم و روستاها مجوز گرفته است.

وی از بازرسی مستمر داروخانه‌ها هم یاد کرد که در جریان هزار بازرسی از ابتدای امسال چهار مورد تخلف گزارش شده است.

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: ۴۰۰ مورد نیز شکایت دارویی داشتیم که عمدتا مربوط به اختلاف قیمت دارو و بهای روی جلد آن بوده است.

رضاپور در ادامه از طرح تمایز روپوش پرسنل و مسئول فنی در داروخانه‌ها هم یاد کرد که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد داروخانه‌های کرمانشاه آن را رعایت می‌کنند.

وی تاکید کرد: این طرح با این هدف اجرا شده که مردم مسئولان فنی داروخانه را بشناسند و مشاوره دارویی را از آنها بخواهند.

مدیر نظارت بر دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درباره توزیع دارو در مناطق زلزله زده استان نیز یادآور شد: هنوز تامین دارو برای این مناطق را رصد می‌کنیم و خوشبختانه کمبود داروی خاصی در این مناطق نداریم.

در ادامه دکتر مجید محمودی مدیر آزمایشگاه کنترل غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، آزمایشگاه علوم پزشکی کرمانشاه را از خوشنام‌ترین آزمایشگاه‌های کشور دانست و افزود: ما آزمایشگاه بافت شناسی برای مواد غذایی گوشتی و همچنین آزمایشگاه دارو داریم.

وی از پیگیری برای راه‌اندازی آزمایشگاه سلولی و مولکولی هم خبر داد.

محمودی با بیان اینکه در یازده ماهه امسال ۳۰ هزار مورد آزمایش بر روی ۳۶۰۰ نمونه در بخش‌های مختلف مواد غذایی، آرایشی بهداشتی، آرد و نان و … انجام شده است، افزود: معمولا ۴۵ درصد مجموع نمونه‌هایی که آزمایش می‌کنیم قبول می‌شود و ۵۵ درصد نمونه‌ها رد می‌شود که این نشان دهنده حساسیت ما در آزمایش‌ها است.

دکتر شهریار مستوفی مدیر نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز با بیان اینکه اکنون ۹۹ درصد کالاهای تولید استان نشانگر رنگی تغذیه دارند، افزود: تلاش می‌کنیم این میزان تا پایان سال به ۱۰۰ درصد برسد.

وی عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۴ هزار قلم لوازم آرایشی بهداشتی و ۸۹ تن مواد غذایی غیراستاندارد در کرمانشاه معدوم شده است.

مستوفی از رصد ۳۰۱ برند محصولات غذایی و باقی مانده سموم و فلزات سنگین در ۱۱۶ مورد محصول پرمصرف هم خبر داد.