علیرضا تخت شاهی اسفند را یکی از ماه‌های پرمصرف آب دانست که گاهی افزایش مصرف در این ماه به دلیل خانه تکانی‌های مردم، معادل مصرف آب در فصل گرما می‌شود.

وی ادامه داد: افزایش مصرف آب در ایام خانه تکانی معمولا از اوایل اسفند آغاز می‌شود و بین ۲۰ تا ۲۵ روز ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه از افزایش یک و نیم برابری مصرف آب در این ایام خبر داد و افزود: در این روزها گاهی سرانه مصرف آب به بیش از ۲۷۰ لیتر در شبانه روز می‌رسد.

تخت شاهی از مردم خواست با رعایت شیوه‌های صحیح خانه تکانی، از مصرف بیش از حد آب تصفیه‌شده خودداری کنند و تاکید کرد: قرار نیست همه چیز را با آب و آن هم در منزل بشوییم، بلکه گاهی در بسیاری از بخش‌های خانه‌تکانی عید نیازی به مصرف آب نیست.

وی شست و شوی فرش، موکت و پرده در منزل را کاری نادرست با مصرف آب بسیار بالا دانست و یادآوری کرد: شست و شوی این وسایل را باید به مراکز تخصصی مانند قالیشویی و خشکشویی‌ها بسپاریم که آب کمتری مصرف می‌کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه مصرف شوینده‌ها و مواد شیمیایی را نیز عامل دیگری برای افزایش مصرف آب عنوان کرد و افزود: استفاده از این مواد باعث افزایش چند برابری مصرف آب به منظور آبکشی می‌شود.

تخت‌شاهی از مردم خواست در این ایام در مصرف آب صرفه‌جویی داشته باشند و از شست و شوهای غیرضروری خودداری کنند.

وی از راه‌اندازی پویشی هم با کمک سازمان‌های مردم نهاد به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب در روزهای پایانی سال خبر داد که یکی از برنامه‌های آن آموزش و اطلاع رسانی به مردم است.