به گزارش طلوع کرمانشاه محمدحسین فلاحتی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرمانشاه با اعلام این خبر افزود: خوشبختانه با بارندگی های اخیری که در استان طی چند روز گذشته داشته ایم تالاب هشیلان مجدداً پُر آب شد و شاهد احیاء این تالاب بودیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرمانشاه افزود: بارش های اخیر باعث تغذیه آب های زیرزمینی و احیای اکوسیستم جانوری و گیاهی شده است.

وی با اشاره به نقش تالابها در زندگی مردم گفت: تالاب‌ها موجب بالا آمدن سطح آب زیرزمینی و غنی شدن سفره‌های آب زیرزمینی می‌شوند، اما در مواردی که از آب تالاب‌ها برداشتی صورت می‌گیرد، سطح آب زیرزمینی هم پایین می‌رود.

فلاحتی تصریح کرد: سفره‌های آب زیرزمینی کاملاً گسترده است و با استفاده نابه‌جا از آب تالاب‌ها، نتایج منفی آن کیلومترها آن طرفتر دامن‌گیر انسان‌هایی می‌شود که از این سفره‌های زیرزمینی تغذیه می‌کنند.‏

تالاب‌ها با تبخیر و ایجاد رطوبت در هوا، از حرارت زیاد جلوگیری می‌کنند و در زمستان سرمای بیش از حد را کاهش می‌دهند. فلاحتی در پایان گفت: تالاب‌ها به عنوان منابع آبی عمل و از طریق تشکیل ابر، به بارندگی‌ها کمک می‌کنند و به رطوبت خاک و هوا می‌افزایند.