به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، مراد شیخ ویسی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه بیان کرد:  تغییر اقلیمی و گرمایشی زمین تاثیرات خود را بر کشور ما گذاشته است و بارش‌های ناگهانی و سیل آسا نتیجه این تغییر اقلیم است که تخریب و نابودی جنگل‌ها را در بر دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان کرمانشاه، کشور ایران را جزو کشورهای خشک اعلام کرد و گفت: حدود ۱.۲ میلیارد نفر در دنیا آب آشامیدنی ندارند.

وی افزود: در ۱۰ سال آینده این رقم به ۱.۸ میلیارد نفر خواهد رسید و در مجموع طی ۱۵ سال آینده ۴۰ درصد از آب آشامیدنی از دسترس خارج می شود لذا باید از همین امروز به فکر باشیم.

شیخ ویسی با توجه به اهمیت فضای سبز و حفظ جنگلها و مراتع، بیان داشت: خوشبختانه استان کرمانشاه نسبت به دیگر استانهای صنعتی دارای منابع طبیعی خوبی است و هوای سالمی داریم و جزو استانهایی هستیم که کمبود آب آشامیدنی نداریم. لذا نباید بگذاریم این مهم دستخوش تغییرات شود.

شیخ ویسی ابراز داشت: بحث آب شیرین و فرسایش خاک یکی از معضلاتی است که امروزه با آن مواجه هستیم.

وی با اشاره به فرارسیدن هفته منابع طبیعی گفت: از ۱۵ الی ۲۱ اسفند هفته منابع طبیعی نامگذاری شده که اولین روز آن روز ملی درختکاری است و مراسمی در این روز با حضور مسئولان استانی و دوستداران منابع طبیعی در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار می شود.

این مسئول، شعار امسال منابع طبیعی را «با مردم برای مردم» اعلام کرد و گفت: این شعار اهمیت مردمی بودن و حفظ منابع طبیعی توسط مردم را می رساند.

وی دیدار با دادستان و قضات استان کرمانشاه، تقدیر از ۴۰۰ دانش آموز فعال در بحث کشت نهال، راهپیمایی با حضور سازمانهای مردم نهاد و اقشار مختلف مردم، برنامه ای به همت سپاه حضرت نبی اکرم(ص) در تنگه کنشت و سخنرانی پیش از نماز جمعه را از دیگر برنامه های هفته منابع طبیعی اعلام کرد.

شیخ ویسی خواستار همت همگانی برای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی استان کرمانشاه شد و افزود: جنگل‌ها و مراتع سرمایه ارزشمند این آب و خاک است و باید قدر این سرمایه‌ها را بدانیم و در این راستا در بحث توسعه مشارکتی حدود ۴۰۰ هزار هکتار از منابع و مراتع را به مردم واگذار کردیم و طی آن مدیریت جلوگیری از تخریب را به آنها دادیم.

شیخ ویسی در ادامه درخت اکالیپتوس را در صنعت کاغذ و چاپ مهم دانست و ابراز داشت: کاشت این درختان به مناطق گرمسیری استان کرمانشاه رونق بسیاری خواهد داد.

وی یکی از راهکارهای برون رفت از وضعیت کنونی منابع طبیعی را کاشت نهال اکالیپتوس دانست و گفت: در این راستا توزیع بیش از ۱۵۰هزار نهال اکالیپتوس که درختی با رشد سریع و خواص صنعتی و گیاهی در مناطق گرمسیری استان است در دست اقدام است و با به ثمر رسیدن این درخت می توان با احداث صنایع تبدیلی رونق اقتصادی و بخشی از اشتغال منطقه را محقق کرد.

به گفته این مسئول درخت اکالیپتوس در تهیه دارو، چوب، کاغذ و کنترل دما در باغات و مناطق گرمسیری نقش مهمی دارد.

وی همچنین اظهار داشت: حدود ۵۰۰ هزار هکتار از زمین های استان کرمانشاه شرایط کشت گونه های گرمسیری را دارد.

شیخ ویسی در ادامه به میزان مصرف گیاهان دارویی در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه در کشور ما به ازای هر نفر ۲۵ گرم مصرف گیاهان دارویی داریم که این میزان در کشور آمریکا ۲۵۰۰ گرم به ازای هر نفر بوده و این یک فاجعه است و گرایش مردم به مصرف داروهای شیمایی را می رساند.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه، کشور ایران را به لحاظ تنوع گیاهان دارویی غنی معرفی کرد واظهار داشت: در کشور ما حدود ۱۱ هزار گونه گیاهان دارویی داریم که باید از این نعمت بهره بیشتری را ببریم.

وی افزود: در استان ما حدود ۸ کارخانه توسعه و فرآوری گیاهان دارویی داریم و به این لحاظ در بحث صادرات گیاهان دارویی مشکلی نداریم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان کرمانشاه، بیان داشت: در حدود ۷ هزار هکتار با کشت گونه هایی از بنه، زالزالک و گلابی وحشی یک کار اقتصادی انجام دادیم.

وی افزود: در استان کرمانشاه ۱۸۰ هزار هکتار پوشش بنه داریم که از این حیث جایگاه ویژه ای در اقتصاد داریم و تنها مردمی که می توانند تولید و بهره برداری بنه داشته باشند مردم اورامانات هستند.