مرگ حتمی ترین اتفاق حیات اجتماعی انسان است. امری گریز ناپذیر که باید شهرداری کرمانشاه در این اتفاق به فکر شهروندانش باشد تا چگونه در پایان زنگ زندگی انسانها، کار دفن و نگهداری آنها به خوبی انجام شود.

 مدیر آرامستانهای کرمانشاه گفت: هزینه کفن و دفن ۱۵ درصد کاهش یافته است. سال گذشته ۵ هزار و ۳۰۰  کرمانشاهی در آرامستان باغ فردوس کرمانشاه دفن شده اند که از این تعداد ۲ هزار و ۱۰۰ زن و ۳ هزار ۲۰۰ نفر از آنها مرد بوده اند.

مدیر عامل سازمان آرامستانها در پاسخ به سئوالات خبرنگار پایگاه خبری طلوع گفت: باتوجه به پیشنهادات سازمان آرامستانها به شورای شهر، دفن و پیش فروش قبور در محوطه باغ فردوس از ابتدای امسال ممنوع است.

وی خاطر نشان کرد: هزینه خرید قبر  در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است.

اما هزینه کفن و دفن در سال ۱۳۹۸ به میزان ۳۱۶ هزار تومان و به طور کلی قیمت قبر ۴ میلیون تومان است که در مناطق مختلف آرامستان، متفاوت خواهد بود. این مبلغ به صورت نقد در محل پذیرش اموات دریافت می شود.

 احمد شیرین سخن گفت: شهروندان گرامی می توانند در هنگام مرگ نزدیکان خود با شماره تلفن ۳۸۳۳۲۶۰۰ و ۳۸۳۳۲۷۰۰ تماس گرفته تا اقدمات لازم جهت انتقال پیکر فوت شده به آرامستان شهر انجام شود.

*صدور گواهی فوت در منزل ممنوع است. در محل پذیرش آرامستان یک پزشک برای صدور گواهی مرگ حضور دارد.

احمد شیرین سخن درباره پیش فروش قبور گفت: هرفرد می تواند با ارائه کارت ملی یک حفره قبر خریداری کند اما حق واگذاری آن را به کسی ندارد. مالک قبر می تواند آن را به یکی از افراد درجه یک خود (پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزند) واگذار نماید.

شیرین سخن افزود: سازمان آرامستانها هزینه حاصل از فروش قبرها را جهت نگهداری،نظافت، فضای سبز؛ هزینه‌های اجاره‌ سالیانه اوقاف، سایر خدمات از قبیل موزائیک فرش، آبرسانی، سیستم های روشنایی، حقوق و مزایای کارگران مصرف می‌کند. این سازمان ۱۶۰ کارگر دارد.

مدیر آرامستان‌ها با توجه به اینکه این سازمان در اراضی «بریموند» حدود ۳۰ هکتار زمین را به تاسیس آرامستانی جدید اختصاص داده است، گفت: برای افزایش وسعت آرامستان جدید در حال رایزنی برای ۸۵ هکتار زمین دیگر هستیم.

اقدامات اولیه سازمان آرامستان هاجهت اماده سازی آرامستان جدید در «بریموند» شامل: محوطه سازی، قطعه بندی، اجرای آسفالت، سیستم آبرسانی، روشنایی، اجرای فضای سبز، ساخت پارک و وسایل بازی جهت رفاه و آسایش  حال شهروندان و خانواده های آنها است.

معصومه احمدی خواه: خبرنگار طلوع کرمانشاه