فرار از حمله خرس ۷۶ رأس دام را در گیلانغرب تلف کرد

مالک عظیمی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان گیلانغرب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه نیز اظهار داشت: ۷۶ رأس دام شامل هشت بز و بزغاله و ۶۸ میش و بره به دلیل حمله خرس در روستای تولک چیکان منصوری بخش گواور گیلانغرب تلف شدند.

وی با اشاره به کوهستانی و صعب‌العبور بودن این منطقه عنوان کرد: بنابر گفته چوپان بعد از حمله خرس به گله، گوسفندان از ترس فرار کرده و در دره سقوط کرده‌اند.

عظیمی بیان کرد: علاوه بر تلف شدن ۷۶ رأس دام تعدادی نیز دچار شکستگی دست شده‌اند که با کشتارگاه سرمست جهت کشتار این دام‌ها هماهنگ شده است.

حمله خرس به ۵۰ رأس گوسفند در گیلانغرب صحت ندارد

رئیس محیط زیست شهرستان گیلانغرب نیز در این رابطه گفت: حمله خرس به ۵۰ رأس گوسفند در گیلانغرب کذب است و به دلیل گرفتن خسارت چنین شایعه‎ای درست شده است.

فریبرز بساطی در گفت‌‏وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، از حمله‏ گرگ به ۵۰ رأس گوسفند در گیلانغرب خبر داد و اظهار داشت: این حادثه در ارتفاعات روستای تولک چیکان منصوری گواور اتفاق افتاده است و سبب شد دام‏‌ها از وحشت حمله گرگ به داخل دره سقوط کنند.

رئیس محیط زیست شهرستان گیلانغرب با بیان اینکه صاحبان گوسفندان به دلیل دریافت خسارت از محیط زیست، گزارش اشتباه داده‏اند بیان کرد: خسارت جانی و مالی از ناحیه حیواناتی همچون پلنگ و خرس به افراد پرداخت می‎شود اما خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حمله گرگ پرداخت نخواهد شد.

وی با بیان اینکه این افراد به مناطق حفاظت شده وارد شده‎اند عنوان کرد: در مناطق حفاظت‎شده گیلانغرب انواع حیوانات همچون گرگ وجود دارد که مردم در هنگام ورود به این مناطق باید مراقب حمله حیوانات وحشی باشند.

بساطی با بیان اینکه مردم به راحتی می‎توانند وارد مناطق حفاظت شده گیلانغرب شوند گفت: عشایر و دامداران سال‌ها در منطقه قراویز رفت‌وآمد داشته‌اند اما نیازمند آموزش‌های کافی در نحوه برخورد و مراقبت از گونه‌های حیات‌وحش این منطقه هستند.

رئیس محیط زیست شهرستان گیلانغرب از ساماندهی منطقه حفاظت شده قلاجه خبرداد و گفت: منطقه حفاظت شده قلاجه با مساحت ۴۲ هزار و ۶۰۵ هکتار در حد فاصل شهرستان‌های گیلانغرب و اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه واقع شده ‌است و حفاظت از حیوانات نادر نیازمند ساماندهی این منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: حیواناتی همچون خرس قهوه‌ای، آهو، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، گرزه مار، مار کوتوله پارسی، یله مار، دلیجه، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول در مناطق حفاظت شده قلاجه زیست می‎کنند/تسنیم