وی افزود: پایین بودن سطح درآمد مردم استان نیز در این خصوص تاثیرگذار است و به اشتباه فکر می کنند مرغ زنده ارزان تر تمام می شود. فروشندگان مرغ زنده به ظاهر مرغ را ارزان می‌فروشند و با محاسبه ضایعات ۲۷ درصدی، قیمت تمام شده مرغ زنده گرانتر از مرغ بسته بندی شده است، لذا خرید مرغ بسته‌بندی شده هم از بعد اقتصادی و هم از بعد بهداشتی به سود مصرف‌کنندگان است.


حاج‌محمدی با بیان اینکه هنوز فرهنگ خرید مرغ زنده در بین مردم کرمانشاه وجود دارد، گفت: باید با انجام اقدامات فرهنگ سازانه سطح آگاهی مردم را بالا برده و آنها را به سمت خرید مرغ بسته بندی شده سوق دهیم.

وی عنوان کرد: در کنار این مسائل تاکنون از سوی دستگاه های مربوطه به طور جدی به مقابله با عرضه مرغ زنده پرداخته نشده که شاید دلیل آن وجود مشکلات عدیده در استان باشد که مسئولین فرصت چندانی برای پرداختن به این موضوع نداشته اند.


مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه سپس با اشاره به پای کار بودن مردم کرمانشاه برای مقابله با عرضه مرغ زنده تصریح کرد: در حال حاضر از گزارش های مردمی برای مقابله با مراکز عرضه مرغ زنده بی بهره نیستیم و بیشترین کشفیات این حوزه توسط خود مردم اتفاق می افتد. همراهی مردم برای مقابله با مراکز عرضه مرغ زنده کار مقابله را سهل تر می کند.
 

وی با اشاره به اعلام آمادگی سازمان صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از مراکز عرضه مرغ زنده ای که بخواهند عرضه مرغ بهداشتی داشته باشند، گفت: در این زمینه تسهیلات خوبی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.


حاج‌محمدی سپس از مقابله با عرضه کنندگان مرغ زنده به عنوان یک کار سخت و پیچیده یاد کرد و افزود: سختی کار تا جایی  است که این برخوردها می‌تواند تبعات اجتماعی، فرهنگی و گاه حتی سیاسی هم به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه تجربه مقابله با عرضه مرغ زنده در شهرستان سنقر در زمان مسئولیتم در این شهرستان را دارم، گفت:  آن زمان برای مقابله با عرضه مرغ زنده به مدت ۶ ماه صبح و بعد از ظهر کشیک تمام وقت گذاشتیم تا عرضه کنندگان اخطارها را جدی گرفتند، به نحوی که تا دو سال گذشته هیچ موردی از عرضه مرغ زنده را در این شهرستان نداشتیم.

حاج‌محمدی اضافه کرد: از حدود دو سال گذشته کم کم شاهد فعالیت برخی از مراکز غیر مجاز عرضه مرغ در محدوده سطر شهرستان سنقروکلیایی بودیم که باز هم با برخوردهای جدی اجازه کار را به این مراکز نداریم و در حال حاضر هیچ مرکز عرضه مرغ زنده در این شهرستان وجود ندارد/ایسنا