معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان کرمانشاه اذعان کرد: تمام تلاش خود را به ‌کار خواهیم بست تا همه پرداخت‌ها طبق مقررات و وفق موافقت‌نامه مبادله شده و اخذ مجوز کتبی از سازمان نهضت سوادآموزی و متناسب با عملکرد استان در فصول مربوطه هزینه شود.
رئیس اداره سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه نیز گفت: سرانه هزینه تمام‌شده به روش برون‌سپاری در دوره سوادآموزی به شیوه خودآموز به استناد تبصره ذیل بند ۲ شماره ۱۴۵۹۰۱/ت ۵۰۱۱۷ه مورخ پنجم بهمن سال ۹۳ هیات وزیران معادل نرخ میانگین سرانه کشوری هزینه تمام شده آموزش در دوره سوادآموزی مبلغ هفت میلیون و ۹۵۹ هزار ریال و در چارچوب ضوابط و مقررات ابلاغی به شماره ۱/۹۴۲/۱۴۸۱ مورخ ۲۷ مرداد سال ۹۲ پرداخت خواهد شد.
وی تشریح کرد: سرانه فعالیت و طرح خواندن با خانواده در دوره سوادآموزی ۲۵۰ هزار ریال و در دوره انتقال ۳۵۰ هزار ریال می‌باشد و در مراکز یادگیری محلی به ازای فعالیت و آموزش مهارت‌ها و هزینه‌های جاری برای دوره‌های سوادآموزی به ازای هر سوادآموز بر اساس سر فصل مربوطه مبلغ ۸۶۸ هزار ریال هزینه می‌شود.
وی اضافه کرد: سرانه مربوط به آموزش طرح icdl در سال ۹۸ برای سوادآموزان دوره انتقال یک میلیون ۸۷۰ هزار ریال می‌باشد که این سرانه صرفاً مربوط به آموزش رایانه و توانمندسازی است با این توضیح که سرانه آموزش در دوره انتقال همان مبلغ ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال است که با احتساب مبلغ مختص به آموزش رایانه به ازای هر نفر در مجموع مشمولان طرحicdl مبلغ ۱۱ میلیون و ۱۷۰ هزار ریال محاسبه و پرداخت می‎شود.
رئیس اداره سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه گفت: سرانه آموزش سوادآموزانی که در سال ۱۳۹۷ ثبت‌نام کرده‌اند و اتمام آموزش و صدور گواهی آن‌ها در سال ۱۳۹۸ انجام شده باشد، با نرخ ابلاغی سال ۱۳۹۷ محاسبه و پرداخت می‌شود.
به گفته او همچنین سایر هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های سوادآموزی شامل آموزش و توانمندسازی نیروی استانی، تبلیغ و ترویج فعالیت‌های سوادآموزی و نظارت و ارزشیابی وفق موافقت‌نامه مبادله با سازمان هماهنگ و پرداخت می‌شود.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۳۳ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا دارد و براساس آمارهای رسمی ۲۷۳ هزار نفر از مردم استان بیسواد مطلق هستند.
اکنون ۳۲۵ هزار دانش آموز در استان کرمانشاه مشغول به تحصیل هستند و نزدیک به ۳۰ هزار فرهنگی در امر آموزش و پرورش این دانش آموزان تلاش می کنند/ایرنا