وی به تاکید قرآن کریم بر پرداخت زکات اشاره کرد و افزود: واژه زکات همواره در کنار نماز در قرآن کریم ذکر شده و این امر اهمیت این واجب شرعی خداوند را می رساند.

آیت الله علما تاکید کرد: اهمیت زکات را به خوبی می توان از آثار آن دید که در شهرهایی که زکات پرداخت می کنند کمترین فقرا را داریم و بیشترین برکات نصیب همین شهرها شده است.

امام جمعه کرمانشاه با تاکید بر مدیریت بهتر زکات جمع آوری شده، گفت: زکات باید صرف امور مورد تاکید اسلام از جمله کمک به نیازمندان و فقرا و بیماران شود.

وی افزود: ساخت راه و جاده و پُل و غسالخانه و امثالهم وظیفه دولت است و نباید از محل زکات برای این موارد هزینه کرد و زکات باید صرف رفع مشکلات فقرا و نیازمندان جامعه شود.

آیت الله علما در ادامه با اشاره به نزدیک شدن شب‌های قدر، گفت: امیر المونین علی(ع) تاکید ویژه در توجه به فقرا و نیازمندان داشتند و همین امر موجب مخالفت بسیار سران قدرت با ایشان شد.

وی افزود: ایشان حتی اعلام کردند که اگر پول نامشروع کابینه زنان شده باشد آن را پس می گیرند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکردند و از هیچ کس باکی نداشتند، چون خدا را مد نظر داشتند و رسیدگی به امور فقرا و توزیع عادلانه بیت المال میان آنان برایشان در اولویت بود.

وی تصریح کرد: برای امام راحل نیز فقرا و ضعفا همواره در اولویت قرار داشتند و در همین راستا بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، کمیته امداد را بنیان نهاد تا نهادی برای یاری و دستگیری از محرومان و نیازمندان شود.

آیت الله علما بر دقت در توزیع زکات تاکید کرد و افزود: در بحث توزیع زکات میان فقرا و نیازمندان باید رعایت دقت و مراقبت را داشته باشیم و هرچه مدیریت در این زمینه بهبود یابد به نفع فقرا است/ایسنا