به گزارش طلوع کرمانشاه، مضرات استفاده از سیگار بر کسی پوشیده نیست و رابطه آن با سرطان ریه را بارها و بارها شنیده‌ایم اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و مصرف کنندگان دخانیات در معرض طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله بیماری های قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های مزمن ریه هستند.

️متخصصان حوزه پزشکی می‌گویند: سیگار کشیدن همچنین خطر ابتلا به سرطان دهان، مثانه، گلو، کلیه، گردن رحم و لوزالمعده را افزایش می دهد و  استعمال سیگار قابل پیشگیری ترین علت مرگ است.

تقریبا یک سوم از مرگ های ناشی از بیماری عروق کرونر قلب با سیگار و دود سیگار در ارتباط است و سیگار کشیدن با حدود ۹۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان ریه ارتباط دارد.

به طور متوسط افراد سیگاری بیش از ۱۰ سال زودتر از افراد غیر سیگاری می میرند، بیش از ۵ هزار ماده شیمیایی موجود در دود سیگار وجود دارد.

️ هیچ راه امنی برای استعمال دود وجود ندارد و تمام جایگزین هایی مانند سیگار برگ، قلیان و یا سیگار های دست پیچ همگی خطرات بهداشتی مرتبط با توتون و تنباکو را دارند.

حداقل ۶۹ ماده شیمیایی موجود در سیگار می تواند منجر به سرطان شود و استنشاق دود ناشی از قلیان نیز خطرناک تر از دود سیگار است و ترکیبات سمی و مونوکسید کربن بیشتری نسبت به سیگار دارد.