به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه؛ مهدی محمدی دبیر ستاد برگزاری هفته سلامت در تشریح برنامه های این هفته اظهار داشت: برنامه های متعددی با همکاری سازمان ها و دستگاه های مختلف در سطح استان در این هفته یکم تا هفتم اردیبهشت اجرا می‌شود.

وی افزود: این برنامه ها در راستای ارتقای سطح سواد سلامت و جلب مشارکت مردم و سازمان­های غیردولتی مردم­ نهاد، توجه به نقش سلامت و پیشگیری برای داشتن جامعه ­ای سالم و جلب همکاری های بین ­بخشی دستگاه­ های مرتبط با سلامت در پشتیبانی از برنامه ­های نظام سلامت از جمله محورهای این هفته است

محمدی با بیان اینکه برنامه های هفته سلامت امسال با شعار پوشش همگانی سلامت «برای همه، در همه جا» در استان برگزار می شود، گفت: همایش مجمع استانی سلامت با حضور روسای سازمان های دولتی در استانداری در روز یکشنبه دوم اردیبهشت برگزار خواهد شد و هدف ما در این مجمع جلب حمایت سازمان های موثر در حوزه سلامت برای گسترش فرهنگ سلامت در سازمان ها و جامعه است.

وی افتتاح روستای سالم در یکی از شهرستان های استان را از دیگر برنامه های این هفته اعلام کرد و گفت: یکی از روستاهای استان که از نظر زیر ساخت های فاضلاب و امکانات بهداشتی تجهیز و به روز شده در این هفته افتتاح می شود.

محمدی در ادامه گفت: پیاده روی همگانی در روز جمعه هفتم اردیبهشت از دیگر برنامه های هفته سلامت است که با همکاری سازمان های ذیربط از بوستان شاهد تا بوستان شرقی طاق بستان برگزار می شود و در پایان این راهپیمایی در بوستان شرقی به شرکت کنندگان خدمات سلامت و مشاوره رایگان ارائه می شود.

وی برنامه اصلی هفته سلامت امسال را راه اندازی پویش «سواد سلامت» عنوان کرد و گفت: در این پویش به موضوعات اصلی خود مراقبتی مانند تبعات مصرف مواد قندی شامل قند و شکر ، چربی و روغن ها، نمک و سیگار و نداشتن تحرک و فعالیت جسمی می پردازیم.

محمدی بیان کرد: یکی از ابتکارات امسال ستاد هفته سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اطلاع رسانی موضوعات خود مراقبتی به گویش غالب هر شهرستان است و به عنوان مثال اطلاع رسانی در شهرستان هرسین به گویش لکی و در پاوه به گویش اورامی انجام می شود.

وی علاقه مند کردن بیشتر مردم به پیگیری موضوعات مربوط به سلامت را از مهمترین اهداف این طرح ابتکاری دانست و اعلام کرد: طرح این موضوعات به گویش محلی جذاب تر و تاثیرگذارتر است.

محمدی با بیان دیگر برنامه‌ها گفت: ۳۱ فروردین با همکاری شهرداری در ۸ منطقه شهر کرمانشاه برنامه پیاده روی خانوادگی داریم که به برندگان جوایزی اهدا می شود، حضور مدیران و معاونان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در صدا و سیما برای تشریح برنامه های هفته سلامت و موضوعات مربوط به این حوزه و برگزاری مسابقات مختلف با جوایز متعدد برای خانواده ها در شبکه استانی از دیگر برنامه های این هفته است.

وی گفت: دابسمش سلامت توسط دانشگاه علوم پزشکی نیز طراحی شده است و فایل هایی به زبان کُردی مرتبط با موضوع سلامت تهیه شده و خانواده ها می توانند در موضوعات مرتبط با سلامت که در این فایل ها آمده، دابسمش طراحی و تدوین کنند و به دبیرخانه ستاد هفته سلامت استان بفرستند و به برندگان این مسابقه نیز جوایزی اهدا می شودو

محمدی گفت: حضور مدیران شبکه های بهداشت شهرستانی در نماز جمعه با موضوع تشریح برنامه های هفته سلامت و برپایی تعدادی سلامتگاه در شهرهای استان و ارائه خدمات رایگان و مشاوره به مردم از دیگر برنامه های هفته سلامت که میتوان به آن ها اشاره کرد.