شهریار حیدری افزود: با توجه به اینکه در صادرات کالا از مرز سومار در چند روز گذشته وقفه ای ایجاد شده بود در نشست مشترک با حضور هیاتهای ۲ طرف امروز توافقات مشترکی صورت گرفت تا عوامل دخیل در امر صادرات از هر ۲ کشور بصورت منفک و برابر از حقوق قانونی خود برخوردار شوند.
حیدری گفت: هدف هر ۲ کشور استفاده بهینه از ظرفیت های مرزها است و قرار شد در جهت تسهیل در مبادلات تجاری، منبعد نشست های مشترک گمرکات ۲ کشور بصورت مستمر برگزار شود تا هرگونه مشکل موجود به روز در محل حل و فصل گردد و به طور قطع با کارکردهای مشترک روابط ۲ کشور رو به توسعه خواهد بود.
اواخر هفته گذشته مسوولان عراقی از فعالیت کارگران ایرانی در بخشی از بازارچه ممانعت کرده بودند که این امر منجر به تعطیلی این بازارچه شد.

طی ۲ ماه گذشته از سال جاری ۱۵۵ میلیون دلار کالا با وزن ۱۴۵هزار تن و توسط هفت هزار دستگاه کامیون به عراق صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۹ درصد رشد داشته است.
همچنین پارسال در مجموع یک میلیون و ۱۳۸ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۴۲ دلار از بازارچه مرزی سومار به عراق صادر شد.

فاصله سومار در نوار مرزی جمهوری اسلامی ایران با شهر مندلی عراق ۱۵ کیلومتر است.
بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق ۸۶ کیلومتر مرز مشترک دارد.
این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستاست.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق است.
بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب ۶۷ کیلومتر است.
در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.
بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاهتر کرده است و اکنون عمده کالا از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود/ایرنا