رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلانغرب، با بیان اینکه این محوطه از مهمترین نقاط تاریخی گیلانغرب است که دارای یک بنای چهارطاقی با ارزش تاریخی بالاست، گفت: تاکنون در بین آثار به دست آمده وجود قطعات فراوان مشاهده شده که نشان می‌دهد، احتمالاً کارگاه تولید شیشه نیز در این منطقه وجود داشته است.

ادیب اضافه کرد: تاکنون ۷۰ درصد از اعتبار تخصیص یافته فصل اول کاوش از جمله تعیین عرصه و حریم مجموع محوطه باستانی و متعاقب آن کاوش آتشکده که بخشی از بنای باستانی از زیر خاک رؤیت شده، هزینه شده است که برای مشخص کردن هرچه بیشتر و دسترسی به وضعیت سازه‌های معماری و کف مجموعه آتشکده نیازمند تخصیص مجدد در فصول کاوش بعدی است.

وی گفت: در نتیجه این عملیات کاوش چندین دوره استقرار از جمله دوره تاریخی تا دوره اسلامی یافت شده که در دوران اسلامی از این مکان به عنوان کارگاه ذوب فلز و شیشه گری استفاده شده و در دورانی بعنوان اهمیت مذهبی محوطه بعنوان قبرستان دوران اسلامی استفاده شده است.

این اثر مجموعه‌ای ار محوطه باستانی «خالو خالو» است که با محوریت آتشکده حسن زوردار مشهور است و در محل بنام چهار قله امامزاده حسن زوردار مشهور و مربوط به دوره‌ای عصر آهن اشکانی -ساسانی و دوره اسلامی است که در دوران اسلامی چندین مرحله استفاده مجدد شده است و در دورانی از اسلامی خود بنای آتشکده، تغییر کاربری خورده و تبدیل به بنای مذهبی حسن زودار شده که در پایان کاوش بخش‌هایی که نیازمند باسازی و احیا باشد مرمت تا بعنوان یکی از مکان‌های شاخص شهرستان بستری برای بازدید گردشگران مهیا شود.

قدیمی ترین شیء تاریخی کشف شده تاکنون در ایران، یک تبر سنگی با قدمت ۱۲۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح است که این اثر تاریخی در گیلانغرب کشف شد و اکنون در موزه ملی کشور نگهداری می‌شود.

گیلانغرب با بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه واقع شده است/ایرنا