وی با اشاره به اینکه دامداران متوجه شده‌اند که جوشاندن شیر و تولید فرآورده‌ها از آن به کنترل بیماری کمک می‌کند گفت: در سال ۹۴، ۱۳۸۰ نفر در استان به بیماری تب‌مالت مبتلا شدند که این ابتلا در سال گذشته با اقدامات کنترلی با ۵۰ درصد کاهش به ۶۹۶ مورد رسید.

وی با اشاره به اینکه امسال دو نفر در روستا‌های ثلاث‌باباجانی و جوانرود مبتلا به بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو شدند بیان کرد: تب کریمه‌کنگو یک بیماری ویروسی است که توسط حشرات منتقل می‌شود و هرچند این دو نفر مداوا شدند، اما احتمال خطر در مناطق دیگر وجود دارد آنچنان که این بیماری در سال‌های گذشته تلفات داشته است.

حاج‌محمدی با بیان اینکه تلاش می‌شود کشتار‌ها در کشتارگاه در پیش‌سرد و در مرحله بعد در زنجیره مصرف انسانی قرار بگیرند گفت: با این اقدام گوشت خوش خوراک و پاستوریزه می‌شود و عامل بیماری در صورت وجود غیرفعال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هرچند واکسیناسیون‌های استراتژیک به صورت رایگان انجام می‌شود اما اعتبار کافی برای تهیه سم برای تمام دام‌ها و جایگاه‌های دام استان وجود ندارد، افزود: برای سم‌پاشی اولویت با روستاهای محروم، کانون‌های بیماری و روستاهای مرزی است زیرا در اقلیم کردستان عراق به دلیل موقعیت ویژه کنترلی روی دام‌ها وجود ندارد و این موضوع شرایط ویژه‌ای را برای استان ایجاد می‌کند/خبرنگاران