به گزارش طلوع کرمانشاه، خسرو شهبازی خواستار تخصیص ۵۰ درصدی آب بهای دریافتی از کشاورزان به تشکل‌های نظام بهره‌برداری به منظور نگهداری و ترمیم شبکه‌ها توسط تشکل‌های آببران شد و اظهار داشت: افزایش ۱۰ هزار هکتاری تخصیص آب علاوه بر سهمیه گذشته به مناطق زلزله‌زده شهرستان سرپل‌ذهاب به منظور کمک به آن‌ها و توسعه کشاورزی در این مناطق بسیار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه اجرای سامانه سردسیری در استان سبب توسعه کشاورزی می‌شود عنوان کرد: اجرای سامانه سردسیری در استان یکی از بهترین سیاست‌ها برای توسعه بخش کشاورزی است زیرا با آبی کردن مزارع می‌توان دشت‌های روانسر، کوزران، ماهیدشت و میاندربند را احیا کرد.

شهبازی با بیان اینکه اجرای سامانه سردسیری ضمن رونق کشاورزی سبب ایجاد اشتغال و درآمد بیشتر کشاورزان می‌شود افزود: ساخت سازه‌های حجمی توسط وزارت نیرو در نقاط تحویل آب به کشاورزان ضروری است و با داشتن حجمی از آب، می‌توان آسانتر و با مدیریت بیشتر آب را به مزارع وارد کرد.

وی با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف و ساماندهی سریعتر معظل چاه‌های فاقد پروانه در استان گفت: با توجه به اینکه حدود ۵۰ درصد از چاه‌های استان از سیستم دیزلی استفاده می‌کنند انتظار می‌رود این میزان نیز به شبکه برق وصل شوند تا هزینه‌ها در این بخش کاهش یابد.

شهبازی با بیان اینکه بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان کرمانشاه به روش‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند افزود: اجباری کردن نیروهای انتظامی و نظامی و ادارات به استفاده از روش‌هایی نوین آبیاری تحت فشار و تأمین اعتبارات لازم در این راستا از ضروریات است.

وی با اشاره به لزوم صدور مجوز بهره‌برداری از چشمه‌ها و رودخانه‌ها به منظور اجرای روش‌های نوین آبیاری به جای روش سنتی عنوان کرد: در روش‌های سنتی راندمان آبیاری حدود ۲۸ درصد است اما در سیستم‌های نوین راندمان بهره‌برداری از آب به ۶۵ تا ۹۰ درصد افزایش می‌یابد.  

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به درخواست تخصیص ۴۰۰ لیتر آب از آب‌های زیرزمینی برای توسعه گلخانه‌ها در سطح استان به اندازه ۴۰۰ هکتار گفت: با تأمین این آب، گلخانه‌ها توسعه یافته و ضمن افزایش تولید محصولات کشاورزی و بهینه‌سازی در مصرف آب کمک شایان توجهی به رفع معضل بیکاری جوانان به‌ویژه فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی می‌شود.

شهبازی با ارائه پیشنهادی مبنی بر تخصیص۹۰۰ لیتر آب در ثانیه از رودخانه سیروان و سد داریان گفت: در صورت تحقق این امر از سوی وزارت نیرو امکان ایجاد ۱۱۰۰هکتار باغ مدرن در شهرستان پاوه فراهم شده و سبب رونق هرچه بیشتر باغداری در این شهرستان مرزی خواهد شد.

تسنیم