به گزارش طلوع کرمانشاه، هوشنگ بازوند اظهار داشت: بخش عمده ای از ساکنان شهرهای آسیب دیده نیز که خانه های تعمیری دارند زمستان به خانه های خود باز می ‌گردند.

وی با اعلام اینکه در اثر زلزله ۲۱ آبان ۹۶ حدود ۶ هزار میلیارد تومان خسارت به غرب کرمانشاه وارد شد، گفت: دولت تاکنون پنج هزار و ۳۲۵ میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله زده در قالب های مختلف تامین اعتبار کرده است.

وی در رابطه با کمک های مردمی نیز گفت: مردم ‌۶۳ میلیارد تومان به هلال احمر، ۲ میلیارد به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ۲ میلیارد تومان به کمیته امداد کمک‌ کردند.

استاندار کرمانشاه افزود: همچنین صادق زیبا کلام سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، علی دایی هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و نرگس کلباسی پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کمک های مردمی را جمع آوری کردند که ما نیز برای نحوه هزینه آن به آنها مشاوره دادیم.

بازوند با اشاره به فرا رسیدن فصل گرما، اظهار داشت: به هر خانواده ۲ میلیون تومان برای خرید یخچال، کولر و فرش پرداخت می کنیم که تاکنون ۲۹ هزار خانواده این مبلغ را دریافت کرده اند.

استاندار کرمانشاه گفت: قرار نیست که ما منازل مناطق زلزله زده را از صفر تا صد بسازیم بلکه می خواهیم واحدهای مسکونی را قابل سکونت کنیم و مابقی کارها از قبیل نازک‌ کاری بر عهده خود مردم است.

وی در ادامه به وقوع زلزله و نحوه امدادرسانی به زلزله زدگان پرداخت و گفت: زلزله ای که در کرمانشاه رخ داد، در تاریخ منطقه زاگرس بی سابقه بود و منطقه وسیعی را تحت تاثیر قرار داد.

وی زلزله منجیل و رودبار را مشابه زلزله کرمانشاه عنوان کرد و گفت: در زلزله رودبار ۷۲ ساعت جاده ها بسته بود و امداد رسانی پس از ۷۲ ساعت رخ داد، در حالی که در زلزله کرمانشاه در کوتاه ترین زمان ممکن امداد رسانی صورت گرفت و مردم از زیر آوار بیرون آمدند.

بازوند ادامه داد: در اثر زلزله سال گذشته یک هزار و ۲۴۱ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت ها وارد شد و بسیاری از ساختمان های دولتی از جمله بیمارستان ها آسیب جدی دیدند.

استاندار کرمانشاه روند ساخت و ساز مناطق زلزله زده را خوب توصیف کرد و گفت: تمام روستاییان ‌زلزله زده تا زمستان امسال در خانه های خود ساکن می شوند.

 

ایرنا