به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طلوع کرمانشاه، خبرهای رسیده حاکی از آن است که به بهانه کنترل مسائل بهداشتی و‌ جلوگیری از شیوع بیماری‌ها در مناطق زلزله زده، نسبت به کشتار سگ‌های این مناطق اقدام می‌شود.

نگرانی از مسائل بهداشتی و‌ محیط زیستی مناطق زلزله زده از همان روزهای ابتدای زلزله مطرح شد و‌ اکنون با نزدیک شدن فصل گرما این نگرانی به اوج خود رسیده است.

عوامل متعددی باعث آلودگی مناطق زلزله زده می شود که رواناب، دپو نخاله های ساختمانی و … از مهمترین آنها است.

خصوصاً نخاله های ساختمانی که به دلیل رطوبتی که در آن ذخیره شده باعث تکثیر و ازدیاد حیواناتی مانند موش می شود و امکان شیوع بیمار‌ی‌هایی از جمله سالک را فراهم می کند.

در حالیکه اینهمه معضل آلودگی در این مناطق وجود دارد خبرهایی از کشتار سگ های ولگرد در این مناطق به گوش می رسد.

این موضوع باعث نگرانی فعالان محیط زیست شده و خواستار آن هستند که جلوی کشتار بی‌رحمانه سگ‌ها در این مناطق گرفته شود.

کشتار سگ‌ها در حالی صورت می گیرد که عوامل آلوده کننده مهمتری وجود دارد که باید جلوی آنها گرفته شود، مثلا فکری به حال نخاله های ساختمانی یا مدیریت فاضلاب در این مناطق شود.

به گفته فعالان محیط زیست خطر سگ ها به اندازه سایر عوامل نیست زیرا این حیوانات آن هم فقط در صورت گزش می توانند هاری را ایجاد کنند اما سایر عوامل انواع بیماری ها از جمله سالک، بیماری های عفونی، اسهال و استفراغ و … را به همراه دارد.

از سوی دیگر تنها پناهگاه حیوانات استان کرمانشاه که در جاده سراب نیلوفر واقع شده نیز دیگر ظرفیت نگهداری سگ های جدید را ندارد.

به گفته مدیر این پناهگاه نزدیک به ۸۰۰ قلاده سگ اکنون در این پناهگاه نگهداری می‌شود‌ که هزینه آنها به سختی و‌ فقط با کمک خیرین تامین می شود.

بهتر است مسئولین مربوطه به جای کشتار سگ ها فکر دیگری به حال این موضوع بکنند زیرا وجود لاشه سگ های کشتار شده نیز خود عامل دیگری برای آلوده شدن محیط زیست در مناطق زلزله زده است.