به گزارش طلوع کرمانشاه، علی شهری در بیستمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان کرمانشاه با بیان اینکه زیرساخت توسعه در هر کشوری آموزش و پرورش است، اظهار کرد: بر اساس تجربیات بین المللی کشورهایی همچون ژاپن، آلمان و دانمارک اگر به توسعه اقتصادی رسیده اند، نتیجه سرمایه گذاری در آموزش و پرورش بوده است.

وی با بیان اینکه خیرین مدرسه ساز به خوبی اهمیت حوزه آموزش و پرورش را درک کرده اند که قدم در این راه گذاشته اند، گفت: ما دولتی ها باید بهای بیشتری به این حوزه بدهیم.

وی با بیان اینکه اگر می خواهیم کشور متحول شود راهی جز توجه به آموزش و پرورش نداریم، گفت: خیرین مدرسه ساز حوزه ای را انتخاب کرده اند که سرمایه گذاری آنها بالاترین سوددهی را برای کشور دارد.

شهری افزود: بر اساس آمارها حدود ۲۰ درصد از کل کلاس های درس کشور را یا خیرین ساخته اند و یا در ساخت آنها مشارکت داشته اند.

وی به مشکلات موجود در حوزه فضاهای آموزشی اشاره و اظهار کرد: با وجود تلاش دولت، حمایت مجلس و همت خیرین هنوز در حوزه فضاهای آموزشی تنگناهایی داریم و قریب یک سوم مدارس ما ایمنی کافی در برابر حوادثی همچون زلزله ندارند. البته در بحث تخریب و بازسازی مدارس فرسوده کار بسیار بزرگی در دهه اخیر در کشور انجام شد و ۷۰ هزار کلاس درس تخریب و بازسازی و ۳۰ هزار کلاس درس مقاوم سازی شد.

معاون سازمان نوسازی مدارس کشور با بیان اینکه با کمبود سرانه فضای آموزشی نیز مواجهیم، افزود: برای اینکه یک روند مطلوب تعلیم و تربیت داشته باشیم به ازای هر نفر باید ۸.۴ متر فضای آموزشی و پرورشی داشته باشیم که در حال حاضر میانگین این فضا در کشور ما ۵.۲ متر مربع است و در خیلی از شهرها حتی پایین تر از این میزان است.

وی افزود: این آمارها نشان می دهد علاوه بر ۶۰ میلیون متر مربع موجود، به ۴۰ میلیون متر مربع فضای آموزشی و پرورشی دیگر در کشور نیاز داریم.

شهری ادامه داد: در این شرایط و با وضعیت موجود دست خیرین مدرسه ساز را به گرمی می فشاریم و از آنها طلب استمداد بیشتری داریم.

وی گفت: رویکرد امسال جشنواره خیرین مدرسه ساز در کشور رویش جوانان خیر مدرسه ساز است. باید نسل جوان وارد این حوزه شود تا این پدیده مبارک ادامه داشته باشد.

شهری به زلزله سال گذشته استان کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: خیرین مدرسه ساز در این حادثه به خوبی وارد صحنه شدند و برای بازسازی فضاهای آموزشی آسیب دیده سنگ تمام گذاشتند.

 

 

ایسنا