وارد بیمارستان بیماران خاص که شدم فضا و چهره غمگین و درد آلود بیماران کلیوی در زیر دستگاه دیالیز قلبم را به درد آورد. اینجا جاییست که همه بیماران در آرزوی رهایی از درد، به همراه هزینه های هنگفت درمان و داروها، روزگار سپری می کنند. در نگاه خسته هر یک از این بیماران، چشم انتظاری برای بهبود سوسو می زند.

مدیر شورای عالی بیماران خاص و صعب العلاج استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار طلوع، با بیان اینکه ۶۱۶ تن بیمار دیالیزی در استان وجود دارد، گفت:
عواملی مثل عدم رعایت بهداشت فردی،سنگ کلیه،ضربه های وارده براثر تصادفات، عفونت ها، خوردن دارو های خود تجویز وقند باعث به وجود آمدن بیماری کلیوی می شود و هر فرد باید هر ۶ ماه یک بار جهت پیشگیری و اطمینان خاطر آزمایش بدهد.
محسن بیگلری گفت : آمار افراد مبتلا به بیماری کلیوی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. به گفته وی، تعداد این افراد در استان کرمانشاه به ۶۱۶ نفر بیمار دیالیزی و هزار و ۴۰۰ نفر بیمار پیوند کلیه رسیده است.

این مسوول یادآور شد، سال گذشته ۳۵ نفر مورد پیوند کلیه قرار گرفته اند که ۳۰ تن در تهران و ۵ تن از طریق اهدای عضو در شیراز این عمل پیوند را انجام داده اند.
بیگلری ادامه داد: بیمارستان های امام رضا(ع) و امام خمینی(ره)مرکز دیالیز کرمانشاه هستند که در ۳ یا ۴ شیفت خدمات دیالیز رابه بیماران ارائه می دهند.
این افراد یک روز در میان به مدت ۵ ساعت باید مورد دیالیز قرار بگیرند.

وی در پایان گفت: هزینه دیالیز برای بیمارانی که در دفترچه خود مهر بیماران خاص را دارند رایگان است، مبلغ دیالیز برای هر یک از بیماران حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان است که پرداخت آن بر عهده دولت است.

به گفته وی، بیمارستان ها طبق اسناد این هزینه را از هیئت امنای ارضی دریافت می کنند.

خبرنگار طلوع کرمانشاه/نگار عزتی