به گفته رئیس کمیسیون صنعت اتاق کرمانشاه این فشارهای نظارتی راه را برای بازار سیاه و عرضه محصولات در این بازار باز می‌کند و در شرایطی که تولیدکنندگان مجبور می‌شوند کالاهای خود را با قیمت پایین عرضه کنند همین کالاها در بازار آزاد و از طریق واسطه ها و دلالان با قیمت با قیمت گزاف به دست مصرف کنندگان می رسد .

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه با بیان اینکه با افزایش تورم اخیر و فشاری که بر اقشار آسیب پذیر وارد شده دولت به سمت آن می‌رود که نرخ ارز و سایر شاخص‌های اقتصادی را کنترل کند ،یادآور شد: نتیجه این امر ایجاد بازار چند نرخی ارز است که این امر نیز مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

خلیلی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در چنین شرایط اقتصادی مردم نیازمند افزایش یارانه ها و افزایش دستمزد هستند و نتیجه این امر کاهش کسری بودجه از سوی دولت است که قصد دارد این کسری بودجه را از طریق مالیات جبران کند که حاصل آن فشار مضاعف به واحدهای تولیدی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه با اشاره به اینکه مجموع این عوامل شرایط را برای واحدهای تولیدی بسیار سخت و پیچیده کرده، اضافه کرد: ما سابقه تحریم‌ها را طی چندین سال اخیر داشتیم و توقع داشتیم دولت حداقل از دو سال قبل کمیته ای برای مقابله با تحریم ها تشکیل می داد و اتفاقات کنونی را پیش بینی میکرد تا بتوان راهکارهایی برای آن اندیشید.

خلیل اشاره ای هم به راهکارهایی که می‌تواند شرایط کنونی و فشارهای ناشی از آن را تا حدودی تعطیل کند داشت و افزود: هم اکنون باید از پتانسیل های نهانی که در اقتصاد خود داریم استفاده کنیم و صادرات را افزایش دهیم.
وی اظهار کرد: اگر چه برای برخی از کالاهای اساسی ممنوعیت صادرات وجود دارد اما باید کالاهایی که ارتباطی باکالای اساسی مورد نیاز مردم ندارد از سوی دولت برای صادرات تشویق شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون فعالان اقتصادی و صادرکنندگان نگرانی زیادی بابت بازگشت ارز صادراتی دارند، یادآور شد: باید برای این موضوع نیز چاره اندیشی شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق کرمانشاه همچنین خواستار توجه بیشتر دولت در قیمت گذاری ها به واحدهای تولیدی شد و عنوان کرد : دولت باید در این قیمت گذاری ها علاوه بر مصرف کننده به تولیدکنندگان نیز فکر کند .

وی معتقد است هر چقدر فشارهای کنترل دولت برای واحد های تولیدی شدیدتر شود این واحد ها ضعیف تر می شوند و در عوض کسب و کارهای زیر زمینی رونق بیشتری خواهد گرفت.

به گفته رئیس کمیسیون صنعت اتاق کرمانشاه از سوی دیگر دولت باید تلاش کند ثبات قابل توجهی در مقررات و قوانین اقتصادی اعمال کند زیرا طی یکسال گذشته شاهد بخشنامه‌های بسیار متعددی بودیم که دولت برای مقابله با این شرایط صادر کرد و برخی از آنها مشکلات واحدهای تولیدی را دوچندان کرد.