به گزارش طلوع کرمانشاه، هوشنگ بازوند در پنجمین کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان که امروز (۹ خرداد) برگزار شد، با اشاره به اینکه اداره کل فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه سالانه نزدیک به ۴۰ هزار نفر را آموزش می‌دهد، اظهار کرد: این آموزش‌ها باید منجر به ایجاد اشتغال و یا افزایش بهره‌وری در کار شود.

وی افزود: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید به سمت نیاز روز جامعه برود و از ارائه آموزش‌هایی که دیگر کارایی ندارد، خودداری شود.

استاندار کرمانشاه بازاریابی و افزایش قدرت چانه‌زنی برای فروش محصولات را از جمله عوامل رونق واحدهای تولیدی دانست که فنی و حرفه‌ای باید برای آموزش در این حوزه وارد شود و خاطرنشان کرد: بسیاری از فعالان بخش خصوصی ما هنوز ادبیات بازاریابی و لابی‌گری برای فروش اجناس خود را ندارند.

بازوند با بیان اینکه اداره کل آموزش و فنی و حرفه‌ای برای به روز کردن آموزش‌های خود نیازمند تجهیزات جدید و مدرن است، یادآور شد: برای تامین بخشی از اعتبار مورد نیاز نوسازی این تجهیزات آماده‌ایم.

وی گفت: در قالب تفاهم‌نامه‌ای با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بخشی از این تجهیزات را از اعتبارات استانی و بخشی را از اعتبارات این سازمان تامین خواهیم کرد.

استاندار کرمانشاه از آمادگی برای حمایت از آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای هم خبر داد و عنوان کرد: می‌توانیم از محل کمک‌های فنی و اعتباری یارانه‌ای را در اختیار آنها قرار دهیم.

استاندار کرمانشاه در ادامه خواستار استفاده از افراد آموزش دیده در مراکز فنی و حرفه‌ای در بازسازی مناطق زلزله زده شد و تاکید کرد: افرادی که خصوصا در زمینه کارهای ساختمانی مهارت آموخته‌اند می‌توانند به جای نیروهای غیربومی به کار گرفته شوند.

بازوند از اداره کل آموزش و فنی حرفه‌ای استان کرمانشاه خواست لیست این افراد را که در زمینه‌های مرتبط با ساخت و ساز مهارت آموخته‌اند، در اختیار ستاد بازسازی قرار دهد.

وی در ادامه از طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی هم یاد کرد و ادامه داد: دستگاه‌های مرتبط از جمله تامین اجتماعی نباید درباره این طرح سخت‌گیری به بخش خصوصی داشته باشند، زیرا این امر باعث کاهش تمایل آنها به اجرای این طرح خواهد شد.

بازوند درباره پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در استان نیز خواستار تسریع پرداخت این تسهیلات شد و عنوان کرد: اگر بانکی امکانات و شرایط پرداخت این تسهیلات را ندارد باید کنار گذاشته شده و بانک دیگری جایگزین آن شود.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه  پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری امکان انحراف زیادی دارد، خواستار نظارت جدی بر اجرای طرح‌ها خصوصا در شهرستان‌های استان شد.
  

ایسنا