به گزارش پایگاه خبری طلوع؛ زنگ خطرهای آب در سراسر کشور به صدا درآمده است و بسیاری از شهرها با کمبود و قطعی آب مواجه اند.
در کرمانشاه اگرچه هنوز شرایط چندان بحرانی نشده اما کمبودها نمایان شده است.
مدام هشدارهای لازم درباره مصرف آب به مردم داده می شود اما مواردی وجوددارد که آنقدر باعث هدر رفت آب می شود که تمام صرفه جویی های که انجام می شود را به باد می دهد.
از مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی گرفته تا شکستگی و نشت خطوط و مهمتر از همه انشعابات غیرمجاز.‌..
هدر رفت آب در انشعابات غیرمجاز در شرایطی صورت می گیرد که هیچ درآمدی هم برای شرکت آب و فاضلاب ندارد و آب بدون درآمد محسوب می شود.
شناسایی این انشعابات کار سختی نیست چون عمدتا هم در مناطق حاشیه ای و شهرک های اطراف کرمانشاه قرار دارد اما طی سال های اخیر برخورد شدیدی با آنها نشده است.
اگر سرانه مصرف آب را حتی نزدیک به ۲۰۰ لیتر در شبانه روز در نظر بگیریم در هر شبانه روز چندین هزار لیتر آب هدر می رود.
عدم برخورد شدید و جریمه های بازدارنده باعث می شود اگر انشعابی هم قطع شود بعد از مدتی دوباره برقرار خواهد شد.
به نظر می رسد در شرایط کنونی برخورد با این انشعابات بسیار جدی باید صورت گیرد تا هم از نظر اقتصادی صدمه وارد نشود و هزینه ای که بابت تامین آب می شود از دست نرود و هم اینکه در شرایط بحرانی کنونی آب بیش از این از دست نرود.
از همین رو مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه در گفتگو با طلوع؛ از شناسایی حدود ۲۰ هزار انشعاب غیرمجاز در کرمانشاه خبر داد.
علیرضا تخت شاهی با بیان اینکه برخورد با این انشعابات به صورت مستمر انجام می شود، افزود: قرار است با همکاری دادستانی برخورد شدیدتری با انشعابات غیرمجاز صورت گیرد.
وی با بیان اینکه هدر رفت آب در کرمانشاه بالا است ، تاکید کرد: بخشی از این هدر رفت مربوط به انشعابات غیرمجاز است.
تخت شاهی از مصرف آب توسط مشترکین هم یاد کرد و بیان داشت: مصرف آب در شرایط استاندارد در کشور ۱۳۰ تا ۱۶۰ لیتر در شبانه روز است که در کرمانشاه گاهی به دوبرابر استاندارد هم نزذیک می شود و از مرز ۲۰۰ لیتر در شبانه روز می گذرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه از برنامه های متعدد برای کاهش هدررفت آب در کرمانشاه هم یاد کرد.