کار بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه‌ رونق گرفته و تسهیلات بانکی برای زلزله زدگان در حال پرداخت است.
بازار بازسازی سرپل ذهاب با اعتباری نزدیک به ۵۰۰۰ میلیارد تومان در اوج رونق است و نزدیک به یازده هزار نفر در بخش های مختلف بازسازی پای کار هستند.
زلزله بسیاری از مردم سرپل ذهاب را بیکار کرد، با تخریب واحدهای صنعتی و صنفی چند صد نفر به طور مستقیم و هزاران نفر به صورت غیرمستقیم شغل خود را از دست دادند.
چشم امید این جمعیت بیکار به شروع بازسازی ها بود تا حداقل به عنوان کارگر ساختمانی در جایی مشغول به کار شوند.
اما بر اساس آمارها سهم نیروی بومی سرپل ذهاب در بازسازی ها بسیار اندک است و در بخش های مختلف نیروهای غیر کرمانشاهی مشغول به کارند.
از مهندسین و پیمانکاران گرفته تا جوشکار و نقاش ساده همه از شهرهای دیگر آمدند و در این بازار نان می خورند اما سر مردم مظلوم و زلزله زده سرپل ذهاب بی کلاه مانده است، مردمی که این روزها برای امرار معاش و تامین حداقل های زندگی با مشکل جدی مواجه اند.
بسیاری از مردم گلایه دارند که وقتی مهندسین و پیمانکاران از دیگر نقاط کشور می آیند، نیروی کار را هم با خود می آورند و دیگر به مردم بومی کار نمی دهند.
مروان محمدی یکی از زلزله زدگان دشت ذهاب است و در این باره گفت: نزدیک ۵۰ درصد بازار بازسازی در اختیار نیروهای غیرکرمانشاهی و ستادهای بازسازی. استان های معین از دیگر نقاط کشور است.
وی افزود: به بهانه های مختلف از جمله نداشتن مهارت، دستمزد بالا و … نیروی کار کرمانشاه را کنار می گذارند و سراغ بقیه می روند.
وی با بیان اینکه بارها از مسئولان شنیدیم که باید از نیروی کار بومی استفاده شود، اضافه کرد: در عمل به مردم منطقه ظلم می شود و در شرایط بد اقتصادی قرار دارند.
محمدی یادآور شد: به کار گرفتن نیرو به نوعی باندبازی شده است و هرکس از شهرهای دیگر بیاید نیروی کار را هم با خودش می آورد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز در گفت و گو با طلوع در این باره گفت: نباید فرصت بازسازی مناطق زلزله زده و اوج بازار بازسازی را از دست بدهیم.
مهندس رضا رحیمی بیان داشت: آموزش فنی و حرفه ای باید پای کار بیاید و نیروهای بومی منطقه را در مهارت های مختلف آموزش دهد تا قبل از اینکه فرصت بازسازی از دست برود.
وی معتقد است با آموزش مردم بومی، می توانیم جوشکار، نقاش و … را از نیروهای بومی به بازار بازسازی تزریق کنیم تا فرصت برای مردم این منطقه از دست نرود.