به گزارش طلوع کرمانشاه به نقل از فرمانداری قصرشیرین ، مرادعلی تاتار گفت: روز گذشته نیرو‌های ارتش مستقر در منطقه از وجود یک قلاده مشاهده یوز پلنگ ایرانی در قصرشیرینیوزپلنگ ایرانی و مشاهده آن در روستای ‘هدایت’ حوالی تنگه حمام از توابع شهرستان قصرشیرین خبردادند.
وی با بیان اینکه پیشتر نیز اهالی منطقه از وجود گربه سانانی از انواع پلنگ در این منطقه خبر داده بودند، افزود: هم اکنون هماهنگی‌های لازم با اداره حفاظت محیط زیست منطقه صورت گرفته و قرار است که نسبت به نصب دوربین برای ثبت تصاویر و پایش در روستای هدایت برای مستندسازی از وجود این نوع گربه سانان در منطقه اقدام شود.
سرپرست فرمانداری قصرشیرین اظهار داشت: پوزپلنگ از نوع گرباسانان نادری است که در صورت ثبت تصاویر آن از سوی اداره محیط زیست مستقر در منطقه، اهمیت این شهرستان را به لحاظ ملی و بین المللی بسیار ارتقا می‌دهد.
هم اکنون قصرشیرین دارای ۲ منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز به مساحت سه هزار و ۸۰۰ هکتار، زله زرد با ۳۹ هزار هکتار و یک منطقه تیراندازی ممنوع در شعاع هفت کیلومتری نوار مرزی به مساحت ۱۷۰ هزار هکتار است.
در این مناطق انواع پرندگان و گونه‌های جانوری زیست می‌کنند که حفاظت از آن‌ها نیازمند مشارکت همگانی است.
منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز مشترک قصرشیرین و سرپل ذهاب هم اکنون تنها زیستگاه منحصر به فرد آهوی ایرانی در منطقه غرب کشور بشمار می‌رود.
منطقه زله زرد مشترک قصرشیرین و گیلانغرب با ۳۹ هزار هکتار مساحت یکی از مناطق مهم زیستگاه گونه‌های نادر گیاهی و جانوری در استان کرمانشاه و کشور به شمار می‌رود که از سال ۱۳۷۳ تحت حفاظت است.
از جانوران موجود در این منطقه می‌توان به کل و بز وحشی، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره کرد.