وی با بیان اینکه عمده روستاهایی که به صورت سیار آبرسانی می‌شوند در شهرستان‌های کرمانشاه و ثلاث‌باباجانی قرار دارند عنوان کرد: این میزان آبرسانی سیار نسبت به سال گذشت تغییری نداشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه با اشاره به خشکسالی سال‌های گذشته و ضرورت آبرسانی سیار به ۳۰۰ روستا در زمان اوج گرما گفت: با توجه به بارش‌های مناسب امسال این تعداد روستا در سطح استان کاهش می‌یابد.

شوهانی با بیان اینکه آبرسانی سیار در روستاها به صورت چند بار در هفته انجام می‌شود افزود: سرانه آب در نظر گرفته شده برای خانوار روستایی در هر شبانه‌روز ۱۵۰ لیتر است و بیشتر خانوارها مخازنی برای ذخیره آب دارند.

وی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه در مجموع ۲۸۸۶ روستای ثبت‌شده دارد عنوان کرد: بیش از ۲۶۰۰ روستای استان دارای سکنه و ۲۸۶ روستا خالی از سکنه هستند.

شوهانی با بیان اینکه شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی استان کرمانشاه از نعمت آب سالم و بهداشتی بیش از ۹۴ درصد و بیشتر از میانگین کشوری است گفت: مجموع خطوط انتقال و شبکه توزیع شبکه‌های آب‌رسانی روستایی سطح استان که اکنون در حال بهره‌برداری است، حدود ۸۳۷۰ کیلومتر است.

مدیرعامل شبکه آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه افزود: ۳۸۹ ایستگاه پمپاژ، ۲۷۹ حلقه چاه و ۲۹۴ دهنه چشمه و به طور تقریبی بیش از ۵۷۰ محل تأمین آب در سطح روستاهای استان در حال بهره‌برداری است و ۹۵۵ مخزن در سطح روستاهای استان با حجم مخزن ۱۲۵هزار و ۶۸۸ مترمکعب وجود دارد.

وی نگهداری از شبکه آب‌رسانی روستاهای دارای آب و روستاهای فاقد آب را دو دغدغه اصلی این شرکت عنوان کرد و گفت: در روستاهای دارای شبکه آبرسانی، خدمات‌رسانی و تأمین آب مستمر حساسیت خاص خودش را دارد.

شوهانی با بیان اینکه نگهداری شبکه و تعمیرات خطوط انتقال و توزیع کنترل و کنترل کیفیت آب از موضوعات پرهزینه و با حساسیت بالا است افزود: با توجه به اینکه اهمیت کیفیت آب شرب برای وزارت نیرو و شرکت آبفار، کنترل روزانه سلامت آب در شبکه‌های آب‌رسانی در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

۳۶۵ روستای استان کرمانشاه فاقد آب هستند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه یکی دیگر از چالش‌های شرکت‌ آب و فاضلاب روستایی استان، روستاهای فاقد آب است گفت: از مجموع ۲۶۰۰ روستای دارای سکنه ۳۶۵ روستا فاقد آب هستند که تأمین آب آن‌ها در قالب برنامه‌های توسعه آب‌رسانی در دستور کار جدی این شرکت قرار دارند.

شوهانی با بیان اینکه اولویت مجموعه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان آب‌رسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار است بیان کرد: پراکندگی روستاهای استان کرمانشاه به گونه‌ای است که ۲۶۰۰ روستا با جمعیت ۴۹۷ هزار نفر در کشور وجود دارد که میانگین این آمار از میانگین کشوری پایین‌تر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه حدود ۳۶۵ روستا در سطح استان مشکل تأمین آب دارند گفت: روستاهای فاقد آب ۱۴ درصد مجموع روستاها را تشکیل می‌دهند اما جمعیت آن‌ها کمتر از ۳۰ هزار نفر است.

شوهانی با بیان اینکه مجموع جمعیت روستایی استان ۴۹۷ هزار نفر است بیان کرد: ۳۰ هزار نفر از این جمعیت با مشکل جدی آب مواجه هستند و به عبارتی حدود ۶ درصد از جمعیت روستاهای استان فاقد آب هستند.

تخصیص اعتبار برای آب‌رسانی به روستاها با دستور مقام معظم رهبری

وی با اشاره به اینکه دولت اقدامات بسیار مناسبی در بهبود وضعیت آب‌رسانی روستاهای سطح کشور انجام داده است گفت: تخصیص اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی به دستور مقام معظم رهبری یکی از اقدامات جهادی در زمینه توسعه آب‌رسانی در روستاها است.

شوهانی اظهار کرد: تخصیص اعتباراتی از محل صندوق توسعه ملی و ردیف بودجه عمومی برای موضوع آب‌رسانی به روستاها در ۶ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

وی گفت: مجموع اعتبارات تخصیص داده شده از محل صندوق توسعه ملی و ردیف بودجه عمومی جهت تکمیل پروژه‌های آب‌رسانی روستایی استان کرمانشاه از سال ۹۴ تا ۹۷ حدود ۹۷ میلیارد تومان است که با این میزان اعتبار ۵۲۷ روستا با جمعیتی معادل ۱۰۶ هزار و ۷۰۰ نفر از آب سالم و بهداشتی بهره‌مند خواهند شد.

شوهانی افزود: با پیگیری‌های انجام شده از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، اجرای مجتمع های آبرسانی از تعداد ۲۶ مجتمع به ۴۰ مجتمع و پروژه‌های تک روستایی از ۱۴ روستا به ۶۹ روستا افزایش یافت.

آب‌رسانی به ۴۰۰ روستا از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه گفت: آب‌رسانی به بیش از ۴۰۰ روستا از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری از برنامه‌های دیگر این شرکت است که از این طریق تاکنون مشکل آب شرب حدود ۳۳۵ روستا مرتفع شده است.

وی عنوان کرد: با افتتاح هشت مجتمع آبرسانی و ۲۳ پروزه تک روستایی در سال گذشته با ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار بیش از ۲۰۰۰ خانوار در ۱۴۹ روستای استان، از مزایای این طرح‌ها برخوردار شده‌اند.

شوهانی افزود: با افتتاح این پروژه‌ها ۱۵ منبع آبی جدید شامل چاه و چشمه به منابع آبی این شرکت افزوده و ۱۲ ایستگاه پمپاژ تجهیز و افزون بر ۲۰۰۰ انشعاب جدید به انشعابات آب روستایی افزوده شده است.

آب‌رسانی رایگان به عشایر با فراهم شدن مقدمات

بهزاد محمدی مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه  با اشاره به اینکه خدمات رسانی به عشایر در سال ۹۸ بهتر شده است اظهار داشت: با مصوبه هیئت دولت و دستور استاندار کرمانشاه در صورت فراهم شدن مقدمات اولیه آب‌رسانی به عشایر با اعتبار محل ارزش افزوده به صورت رایگان انجام خواهد شد.

توجه مقام معظم رهبری به موضوع آب‌رسانی به روستاها و تخصیص اعتبار برای این اقدام نشان‌دهنده اهمیت این موضوع است که گویی گوش شنوایی برای آن وجود ندارد و بنابراین امید داریم روند آب‌رسانی به روستاهای فاقد آب تسریع یابد/تسنیم