به گزارش طلوع کرمانشاه به نقل از واحد خبر روابط عمومی استانداری؛ مهندس هوشنگ بازوند در همایش “صهبای عدالت” که به مناسبت هفته قوه قضائیه و بزرگداشت شهید بهشتی در سالن انتظار کرمانشاه برگزارشد، بااشاره به عملکرد خوب دستگاه قضایی استان در بحث زلزله، اظهار کرد: زلزله یک شوک بزرگ به استان بود، اما وحدت آفرین بود و پس از حضور مقام معظم رهبری و رئیس جمهور در مناطق زلزله زده شاهد نقطه عطفی در روند رسیدگی ها بودیم.

وی به سرعت امداد رسانی در این زلزله به نسبت زلزله های قبلی از جمله زلزله رودبار و منجیل اشاره کرد و ادامه داد: حدود ۱۰ هزار نیروی نظامی در این زلزله پای کار آمدند و یک رکورد بی سابقه را در بحث امدادرسانی پس از زلزله در دنیا رقم خورد.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در حاضر سرعت بازسازی در مناطق زلزله زده مطلوب است، گفت: کار بازسازی در روستاهای مناطق زلزله زده به مراحل پایانی خود نزدیک می شود و اکنون نیز ۱۲ هزار نفر در این مناطق مشغول به کار شده اند.

مهندس بازوند با اشاره به ایجاد یک بازار پنج هزار میلیارد تومانی در بحث بازسازی مناطق زلزله زده، افزود: ۸۰ درصد از کاشی های بازسازی این مناطق را یزدی ها تامین می کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر مدیریت متمرکز و ایجاد فرصت از زلزله در کرمانشاه توام با سرعت در کار، این تاکیدات را در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی از امهال دو هزار و ۳۱۷ میلیارد تومان وام مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: سود این تسهیلات هزار میلیارد تومان است.

استاندار کرمانشاه در ادامه مدیریت دستگاه قضایی استان را در بحث پرونده گلیم و گبه بسیار خوب و شجاعانه اعلام کرد و افزود: مسئولین دستگاه قضایی استان با احساس مسئولیت وارد این پرونده دردسرساز شدند و توانستند به درستی پرونده ای که مطالبه مردم این استان بود را به گوش دولتمندان و روسای سه قوه برسانند، بطوری که یک پیگیری ویژه روی آن انجام شد.

مقام عالی استان همچنین از حضور مردم ایران در عرصه های مختلف نظام به عنوان یک سرمایه اجتماعی بزرگ یاد کرد و گفت: اعتماد مردم به دستگاه قضایی پشتوانه اجتماعی خوبی در اجرای عدالت در جامعه است.

مهندس بازوند امنیت را اصلی ترین زمینه و پیش نیاز توسعه استان عنوان کرد و افزود: سرمایه یک جریان سیال است که امروز کرمانشاه برای توسعه به این جریان سیال احتیاج دارد، اما باید موانع سر راه این جریان سیال را برداریم.

وی خواستار همکاری دستگاه قضایی استان در برداشتن موانع سرمایه گذاری در استان شد و تاکید کرد: بسیاری از این موانع سخت افزاری نبوده و نرم افزاری هستند که از جمله آن می توان به بروکراسی های سخت اداری اشاره کرد.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه شغل با سخنرانی ایجاد نمی شود، یادآورشد: لازمه ایجاد شغل سرمایه گذاری است و لازمه سرمایه گذاری نیز برداشتن موانع پیش پای آن است