کاشفی با اشاره به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی  برای واردات کاغذ به کشور، ادامه داد: بعد ازاین تصمیم  شاهد تشدید مشکلات این حوزه بودیم، زیرا مشخص نشد این ارز ۴۲۰۰ تومانی به چه کسانی داده شد و اگر هم کاغذی وارد شد به چه شکل در بازار توزیع شد.به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، نه سازمان صمت و نه بانک مرکزی، آماری از ارز تخصیص داده شده به واردات کاغذ و افراد دریافت کننده این ارز ارائه نکرده اند.


وی معتقد است، اگر کاغذ که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شد واقعا در بازار توزیع می‌شد اکنون قیمت کاغذ حداکثر ۲۰ تا ۳۰ درصد گران می‌شد، نه آنکه شاهد افزایش چند صد درصدی آن باشیم.


رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه دشوار شدن روند واردات کاغذ و مختل شدن آن را نیز عامل دیگری برای افزایش قیمت‌ها دانست و یادآور شد: تجار سابقه‌دار و کاربلد کاغذ به دلیل مشکلات پیچیده‌ای که وجود دارد از واردات این محصول کناره‌گیری کرده اند.


رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران کرمانشاه ادامه داد: خود دولت نیزهیچ شرکتی برای واردات کاغذ و یا مراکزی برای تهیه و توزیع آن ندارد و همین امر باعث شده با کمبود کاغذ در بازار نیز مواجه باشیم.


 
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران تنها راهکار بهبود وضعیت کاغذ در بازار را حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بازار کاغذ دانست و گفت: باید روند ثبت سفارش و واردات کاغذ برای تجار با ارز نیمایی با دلار صادراتی تسهیل شود.


وی اظهار کرد: با این روند حداقل وضعیت کاغذ در بازار تثبیت و متعادل می‌شود و قیمت‌ها نیز مقداری پایین خواهد آمد/ایسنا