گرانی سرسام آور کالاها از چند ماه قبل در کرمانشاه آغاز شده و اقلام اساسی مورد نیاز مردم یکی پس از دیگری گران می شود.
کار از گرانی برنج، روغن و … گذشته و اکنون قیمت مرغ در بازار بسیار بالا رفته است، مرغی که تا یک الی دو ماه گذشته، کیلویی حدود ۶۲۰۰ تا ۶۸۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رفت اکنون تا کیلویی هشت هزار تومان و بیشتر هم رسیده است.
گرانی مرغ در شرایطی رخ داده که مردم به دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز که قیمت آن به کیلویی ۴۰ الی ۵۰ هزار تومان می رسد بیشتر از گوشت سفید استفاده می کردند و حالا باید این گوشت را نیز از سفره های خود کنار بگذارند.
هر دانه مرغ در سبک ترین حالت دو الی سه کیلو است و یک مرغ برای مردم تا ۳۰ هزار تومان هم آب می خورد.
دلیل گرانی مرغ قطعا مغازه داران نیستند و برخوردهای قهری و نظارتی بر بازار، دیگر جوابگوی این شرایط نیست، بلکه باید ریشه گرانی را پیدا و حل کرد.
دلایل متعددی برای گرانی مرغ مطرح می شود که از مهمترین آنها می توان به کمبود در بازار اشاره کرد که ناشی از کاهش جوجه ریزی است.
در فصل گرما و آن هم با این شرایط بی برقی، تولیدکنندگان مرغ ترجیح می‌ دهند تولید خود را کم کنند تا از تلفات و خسارت آنها کاسته شود و کمتر ضرر کنند.
از سوی دیگر وقتی که با بالا رفتن قیمت ارز، تمام کالاها و مواد اولیه گران شده و شاهد افزایش قیمت آب و برق هم بودیم دیگر نمی‌توان انتظار داشت مرغداران که در شرایط عادی هم ضرر می‌دهند مرغ خود را با همان قیمت های قبلی در بازار عرضه کنند.
مرغداران عقیده دارند قیمت واقعی مرغ بر اساس هزینه های تمام شده باید بیش از ۹ هزار تومان باشد تا مرغدار ضرر نکند اما از سوی دیگر مردم هم قدرت خرید با این ارقام را ندارند.
به نظر می رسد در شرایط کنونی که قیمت مرغ در بازار بالا رفته شرکت پشتیبانی امور دام باید کم کم پای کار بیاید و نسبت به توزیع مرغ با نرخ دولتی اقدام کنند تا قیمت ها در بازار شکسته شود .
تاگنون خبری از توزیع مرغ منجمد دولتی در بازار نبوده و این در حالی است که وظیفه اصلی شرکت پشتیبانی امور دام این است که در چنین شرایطی از ذخایر خود برای تنظیم بازار استفاده کند و تا قیمت ها تعدیل نشده عرضه مرغ منجمد را به وفور در مراکز قابل دسترس برای همه ادامه دهند.
اگر این وضعیت ادامه پیدا کند سفره های مردم از مرغ هم مانند بسیاری از کالاهای دیگر خالی می شود.