به گزارش طلوع کرمانشاه، شهبازی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: زلزله مخرب سال ۹۶ بسیاری از سیستم‌های آبیاری نوین، کانال‌ها و شبکه‌های آبرسانی در حوزه آب و خاک را تخریب کرد که بلافاصله بعد ازحادثه بازسازی و تکمیل سیستم‌ها در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه قرار گرفت.
وی با اشاره به اقدام آبرسانی به باغات پیران که بر اثر زلزله تخریب شده بود خاطرنشان کرد: بازسازی و احیاء کانال‌های تخریب شده آبشار پیران در منطقه‌ای صعب العبور و با ریسک بالا از نظر ریزش مجدد کوه، به طول ۱۵ کیلومترانجام گرفت که منجر به آبرسانی به بیش از ۵۰۰ هکتار باغات روستا‌های پیران و کلاه مال شد.
شهبازی با بیان اینکه ایستگاه‌های پمپاژآب در زلزله آسیب دیدند تصریح کرد: بازسازی ونوسازی ایستگاه پمپاژ، پمپ برق و تجهیزات ایستگاه پمپاژ قراویز و قره‌بلاغ شهرستان سرپل ذهاب به سرعت انجام شد که منجر به آبرسانی به ۱۵۰ هکتار باغات مثمراین شهرستان شد.
رئیس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به سایر اقدامات در حوزه آب و خاک بعد از زلزله پرداخت و گفت: لایروبی مسیر‌ها برای جلوگیری از خسارت احتمالی سیل در بیش از ۵۰ روستا صورت گرفت که بمنظور پیشگیری از ورود سیلاب به مناطق اسکان حادثه دیدگان و در شرایطی انجام شد که بسیاری از مسیر‌ها در اثر زلزله، ریزش آوار و رانش کوه مسدود شده بودند.
شهبازی افزود: در حوزه دامی نیز احداث ۲۳۰ مورد جایگاه دامی دائم (به صورت تری دی پنل) در روستا‌های محروم و دورافتاده شهرستان ثلاث باباجانی توسط خیرین در حال اجرا است.
وی همچنین به احداث ۲۲۲ مورد جایگاه موقت دام (کانکس) در منطقه سردسیری شهرستان سرپل‌ذهاب و دالاهو اشاره داشت که با مشارکت خیرین انجام گرفت و در این خصوص تعداد ۱۵۰ واحد نیز توسط خیرین در دست ساخت است.