معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به پوشش ۱۰۰ درصدی طرح در روستاهای استان و برخی شهرستان های کوچک، گفت: تنها در کلانشهر کرمانشاه به علت جمعیت بالا عملکرد ما حدود ۶۷ درصد است و در روزهای باقیمانده عمده تمرکز در این شهر است که بتوانیم جمعیت بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم.

شکیبا با اشاره به فعالیت و مشارکت بیش از چهار هزار نفر در اجرای این طرح در استان، گفت: هم اکنون در بیش از ۱۵۰۰ مرکز ثابت و سیار در استان کار سنجش فشار خون انجام می شود.

رییس مرکز بهداشت استان در ادامه از فشار خون بالا به عنوان ریسک فاکتور اصلی بسیاری بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی یاد کرد و افزود: در حال حاضر ۴۵ درصد مرگ و میر های کشور به علت بیماری های قلبی و عروقی است که یکی از ریسک فاکتورهای اصلی آن همین فشار خون بالا است.

وی افزود: متاسفانه آمارها و تحقیقات بسیار نشان می دهد حدود ۴۰ درصد مردم از فشار خون بالای خود اطلاع ندارند و همین امر موجب می شود بیماری های قلبی و عروقی و یا نارسایی های کلیوی و کبدی به صورت چراغ خاموش در افراد ایجاد شده و بسیاری را به کام مرگ بکشاند.

شکیبا تصریح کرد: با کنترل فشار خون عملا از سیر بیماری های قلبی و عروقی کاسته می شود و آمار مرگ و میر به شدت پایین خواهد آمد.

وی افزود: از افرادی که تاکنون برای سنجش فشار خون اقدام نکرده اند تقاضا می شود طی روزهای باقی مانده به مراکز درمانی و بهداشتی استان مراجعه کرده و فشار خون خود را اندازه بگیرند/ایسنا