وی اذعان داشت: از آنجا که اولویت اصلی ما حفظ و حراست از عرصه‌های جنگلی به خصوص جنگل‌های طبیعی استان است که هم از نظر احیا و هم از نظر مراقبت بسیار دشوار تر و پر اهمیت تر نسبت به مراتع می باشند.

کولانی خاطرنشان کرد: امسال حریق های رخ داده در مناطق جنگلی استان نسبت به سنوات گذشته به لحاظ فقره ۲ درصد و به لحاظ مساحت ۶ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: علت بیشتر حریق های حادث شده در ۳ ماهه نخست امسال اختلافات قومی و قبیله‌ای، ورود از مرز کشور همسایه، سرایت از مزارع کشاورزی و عوامل طبیعی (رعد و برق) بوده است.

کولانی گفت: با توجه به بارش های مناسب جوی در سال ۹۷ و ابتدای امسال پوشش گیاهی در سطح استان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است

وی ابراز داشت: ترویج و مشارکت مردمی، اطفاء حریق به موقع و مدیریت خوب از رموز موفقیت کاهش حریق در سال جاری بوده است.

وی در ادامه به اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در راستای پیشگیری از حریق سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: شناسایی ۱۱۰ منطقه بحرانی حریق در سطح جنگل ها و مراتع استان بر اساس پایش حریق های حادث شده در سنوات گذشته، تهیه نقشه جامع، شناسایی عوامل حریق و اقدامات پیشگیرانه به فراخور هر یک از مناطق از آن جمله اقدامات است.

کولانی همچنین از پیگیری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در جذب اعتبارات ملی و امکانات سخن گفت و بیان داشت: توانستیم مبلغ ۲۰ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای انجام اقدامات پیشگیرانه و اطفاء حریق در سال ۹۸ جذب کنیم.

وی ادامه داد: همچنین طی این مدت تعداد ۱۰۰ دستگاه دمنده اطفاء حریق از ناحیه اداره کل منابع طبیعی تهیه و توزیع کردیم.

وی بیان داشت: تهیه تعداد ۳ هزار قلم وسیله اطفاء حریق انفرادی و گروهی، اختصاص ۶ دستگاه خودرو شاسی بلند، یک دستگاه خودرو آتش‌نشانی، به کارگیری ۲۲۰ نفر دیده بان اطفاء حریق در مناطق بحرانی استان به مدت ۵ ماه، ایجاد پوشش بیمه بی نام حداقل برای ۱۰۰ نفر و تشکیل ۱۵ پایگاه موقت اطفاء حریق از دیگر اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است.

کولانی خاطرنشان کرد: از ابتدای خردادماه امسال ۴۰ اکیپ واکنش سریع در سطح ادارات منابع طبیعی به صورت شبانه روزی در حال کشیک هستند.

وی کمبود نیروی انسانی، کمبود جاده دسترسی، آلوده بودن مناطق مرزی به مواد منفجره، همجواری با کشور عراق، صعب العبور بودن مناطق جنگلی و عدم تخصیص اعتبار کافی جهت تجهیز نیروهای مردمی و تشکل‌ها را از مهمترین چالشهای مدیریت حریق در استان کرمانشاه عنوان کرد/مهر