وی با بیان اینکه در گذشته بنابر مصلحت هایی آب و برق و سایر خدمات به واحدهای غیرمجاز احداث شده در بستر و حریم رودخانه داده می شد گفت: متاسفانه همین رافت، مایه دردسر شد و بعدها همین افراد متخلف مدعی شده اند که اگر خلاف ساخته ایم، چرا آب و برق دادید!

سالاری تصریح کرد: برای همین از شرکت های مذکور بویژه شرکت برق میخواهیم برق تمامی واحدهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه را هرچه سریعتر قطع کند و باید شبکه توزیع در این مناطق جمع آوری شود.

وی افزود: از طرفی کمیسیون ماده ۱۰۰ باید هرچه سریعتر به تخلف این ساخت و ساز ها ورود کرده و حتما باید حکم قلع بنا بدهد و جریمه و … پذیرفتنی نیست.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: سیل به ما نشان داده که حادثه شوخی بردار نیست و اگراز همین حالا پیشگیری نکنیم ممکن است در حوادث مشابه تلفات جانی بالایی داشته باشیم.

سالاری تاکید کرد: از طرفی دستگاه های متولی ساخت و ساز باید نظارت کامل بر اجرای آیین نامه های ایمنی در ساختمان ها داشته باشند و از کنار این مسئله بی اهمیت عبور نکنند.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه به برخی سهل انگاری ها و بی دقتی ها در نصب انشعابات گاز اشاره کرد وافزود: علاوه بر این برخی ساکنان واحدهای مسکونی نیز بعد از نصب انشعاب گاز اقدام به دستکاری آن میکنند که همین امر در زمان بحران میتواند فاجعه آفرین شود و برای همین مسئولان شرکت گاز باید دقت بیشتری دراین حوزه به خرج دهند.

سالاری بر لایروبی رودخانه های استان هم تاکید کرد وافزود: رودخانه قره سو بویژه در محدوده شهری باید لای

روبی شود و شرکت آب منطقه ای باید این مسئله را در دستور کار قرار دهد.

وی در ادامه با اشاره به ابلاغ اعتبارات جبران خسارت در حوزه زیرساخت، گفت: زمان استفاده از این اعتبارات تا پایان سال است و فرصت چندانی نداریم و باید دستگاه های حوزه زیرساخت هرچه سریعتر برای استفاده از این اعتبارات اقدام کنند.

سالاری یادآور شد: این اعتبارات بصورت اسناد خزانه خواهد بود و دستگاه ها باید از هم اکنون مناقصات را برگزار کرده و کارها را کلید بزنند.

ساخت واحدهای روستایی “سیل زده” تخریبی تا پایان سال به اتمام می رسد

رضا عاطفی مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه نیز در این نشست در تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته در بحث بازسازی مناطق سیل زده استان، گفت: در مجموع ۲۱۸۵ واحد مسکونی در سیل بهار امسال دچار خسارت شدند که از این تعداد ۲۰۳۲ واحد روستایی و ۱۵۳ واحد شهری هستند.

وی افزود: علاوه بر اینها ۱۰۶۷ واحد تعمیری در سیل اخیر شناسایی شد و ۲۱۸۵ واحد نیز به عنوان واحدهای معیشتی معرفی شدند که وسایل واحد مسکونی دچار خسارت شده بود.

عاطفی افزود: تسهیلات به میزان ۶۰۰ واحد تخریبی روستایی، ۵۰ واحد تخریبی شهری، ۲۰۰ واحد تعمیری و ۵۰ واحد معیشتی ابلاغ شده است که تاکنون تمام ۶۰۰ واحد مسکونی روستایی به بانک ها معرفی شده و همگی عقد قرارداد شده اند.

وی افزود: متاسفانه در بحث ۵۰ واحد احداثی شهری تنها شش واحد توانسته اند از شهرداری مجوز ساخت و ساز بگیرند و به بانک معرفی شده اند که رفع مشکل مابقی واحدها باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه یادآور شد: در بحث واحدهای تعمیری نیز تمامی واحدها معرفی به بانک شده و عقد قرارداد صورت گرفته است.

عاطفی در بحث آمار ساخت و ساز واحدهای تخریبی سیل زده نیز از پی کنی ۱۵۹ واحد مسکونی خبر داد وافزود: ازاین تعداد ۱۱۰ واحد فونداسیون انجام شده، ۳۸ واحد ساخت اسکلت صورت گرفته، ۳۰ واحد دیوارچینی شده و ۱۶ واحد نیز اجرای سقف شده که طبق برنامه ریزی صورت گرفته ساخت واحدهای روستایی تخریبی تا پایان سال به اتمام میرسد.

جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه نیز دراین نشست با اشاره به اختصاص اعتبارات زیرساخت گفت: سهم استان از این اعتبارات در بخش راه و شهرسازی ۴۵ میلیارد تومان، در حوزه شهرداری ها ۳۰ میلیارد تومان، در حوزه آب و فاضلاب شهری هفت میلیارد تومان، در حوزه آب و فاضلاب روستایی ۹ میلیارد تومان و در حوزه شبکه توزیع برق ۱۴ میلیارد تومان می باشد.

وی افزود: هر یک از این دستگاه ها باید پروژه های اولویت دار خود در حوزه زیرساخت که دچار خسارت شده را به میزان دو برابر این اعتبار به ما معرفی کنند تا از میان آنها پروژه های اولویت دار و مهم را برای اجرا انتخاب کنیم/ایسنا