به گزارش طلوع کرمانشاه بسامی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: با طرح ایران مهارت برای دانش آموزان دوره متوسطه شرکت کنندگان طی سه سال،۶۰ ساعت آموزش لازم را فرا می‌گیرند و به یک فن ومهارت کاربردی مجهز می‌شوند.
بسامی از طرح کارورزی به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های وزارت کار در جهت ساماندهی بازار کار و جویندگان کار نام برد.
وی افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در حال شناسایی واحد‌های پذیرنده‌ای است که برای آموزش کارورزان اعلام آمادگی کرده‌اند.
وی داشتن تحصیلات دانشگاهی و عدم گذراندن دوره‌های کارورزی را شرط پذیرش در این طرح دانست و گفت: فارغ التحصیلانی که دوره‌های کارورزی را بگذرانند از مزایای حقوق و بیمه برخوردار می‌شوند.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان کرمانشاه ادامه داد: در حال حاضر بیشتر دانشجویان دانشگاه‌های فنی دوره‌های کارورزی را می‌گذرانند و از همان روزی که مشغول کار می‌شوند حتی در شش ماه اول کارورزی، دولت حق بیمه آن‌ها را می‌پردازد و بخشی از حقوق آن‌ها توسط دولت پرداخت می‌شود.
بسامی متذکر شد: مسئولیت اجرای طرح با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است و مسئولیت آموزش آن برعهده ماست و گواهینامه‌های مهارتی به افرادی که دوره‌های کارورزی را به اتمام برسانند و در آزمون فنی و حرفه‌ای قبول شوند، اعطا می‌کنیم.
به گفته وی بیش از ۷۰ درصد کسانی که دوره‌های کارورزی را گذرانده و با محیط واقعی کسب و کار آشنا شدند، جذب بازار کار شده‌اند.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: یکی از انتقاداتی که از نظام آموزش رسمی کشور می‌شود، این است که دانش آموزان آموزش‌های تئوریک را فرا می‌گیرند و کمتر به آموزش‌های عملی می‌پردازند؛ از سوی دیگر ممکن است دوره‌های طولانی مدت برای دانش آموزان ایجاد خستگی کند
وی گفت: این طرح از مقطع ابتدایی تا متوسطه است و هر کدام از استاندارد‌ها متعلق به یک گروه سنی است و مدارسی که مایلند برای والدین و خانواده‌ها نیز دوره‌های آموزشی بگذرانند از طریق استاندارد‌های تدوین شده این امر محقق می‌شود.
بسامی در بخش دیگری از سخنان خود از اعطای مجوز به موسسات و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد برای اجرای طرح ایران مهارت خبر داد و گفت: آموزشگاه‌های آزاد می‌توانند بر این اساس با هر مدرسه یا دانشگاهی وارد تفاهم شوند و تجهیزات خود را به آن‌ها انتقال دهند و آموزش‌های خود را در محیط مدرسه ارائه کنند این طرح عموما توسط آموزشگاه‌های آزاد و مدارس انجام می‌شود و هزینه‌ها برعهده مدارس است البته بخشی از هزینه‌ها را سندیکای آموزشگاه‌های آزاد در قالب تخفیفات ویژه می‌پردازند.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: مراسم رونمایی این طرح ۱۸ لغایت ۲۰ مرداد ماه برگزار می‌شود و از طریق کانون‌های آموزش و پرورش و پایگاه‌های تابستانی آموزش و پرورش و مدارس علاقمند به اجرا در می‌آید.