لیونل مسی بهترین بازیکن ۸۶ فصل لالیگا است. بر اساس بررسی مرکز تحقیقات تاریخ و آمار فوتبال اسپانیا، مهاجم آرژانتینی بارسلونا به عنوان برترین بازیکن شناخته شد.

رائول گونسالس، مهاجم پیشین رئال مادرید (۱۹۹۴-۲۰۱۰) در این فهرست در جایگاه دوم قرار دارد. او بالاتر از سسار رودریگس، بازیکن پیشین بارسلونا (۱۹۴۱-۶۰) است. سپس تلمو سارا (بازیکن سابق اتلتیک بیلبائو ۱۹۴۰-۵۷) و انریکه کاسترو ملقب به کینی که در سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۷ در اسپورتینگ خیخون و بارسلونا بازی کرد در این فهرست دیده می‌شوند.

این بررسی با در نظر گرفتن برخی موارد همچون دقایق حضور یک بازیکن در فصل و گل‌هایی که در جریان بازی یا از روی نقطه پنالتی به ثمر رسانده، توسط خوسه آنتونیو اورتگا انجام شده است.

از نخستین هفته آغاز لالیگا نزدیک به ۹۰ سال می‌گذرد که در سطح نخست این رقابت‌ها تاکنون ۹۲۸۰ بازیکن به میدان رفته‌اند. ۸۵۴ نفر از این تعداد دروازه‌بان بودند.

در این تحقیق، مسی به دلایل مختلف در جایگاه نخست قرار دارد. او تنها بازیکنی است که توانسته بیش از ۳۰۰ گل به ثمر برساند. مهاجم آرژانتینی تاکنون ۳۴۹ گل به ثمر رسانده است.

بازیکن بارسلونا با کسب ۵۴۵ امتیاز در جایگاه نخست قرار دارد و بالاتر از رائول (۵۲۸)، سسار (۵۲۴)، سارا (۴۹۳) و کینی (۴۸۸) جای دارد. فهرست ۱۰ نفره را خوان آرسا (۴۸۱)، آلفردو دی استفانو (۴۸۱)، پاکو خنتو (۴۶۷)، کارلو آلونسو سانتیانا (۴۶۴) و گیرمو گوروستیسا (۴۵۴) تکمیل می‌کنند.

اورتگا در گزارش خود اشاره کرده است که مسی علاوه بر توانایی‌هایش همچون تکنیک، هوش و توانایی به یکی از ارزشمندترین بازیکنان تمام دوران تبدیل شده است. پا به توپ بودن، دریبل زدن، پیشرفت در طول دوران ورزشی و تغییر شرایط بازی از جمله دیگر ویژگی‌های لحاظ شده هستند.

در فهرست اورتگا دومین بازیکنی که در حال حاضر پا به توپ است کریستیانو رونالدو نام دارد. مهاجم رئال مادرید با ۴۱۵ امتیاز در جایگاه هفدهم قرار دارد. او دومین گلزن برتر لالیگا با ۲۸۵ گل است.

سومین بازیکن، آریتس آدوریس است. مهاجم اسپانیایی در رتبه ۶۷ با ۳۱۴ امتیاز قرار دارد. او تاکنون ۱۴۶ گل در لالیگا به ثمر رسانده است.

همه بازیکنان رتبه‌های بالایی جدول، ۱۰ سال یا بیشتر در این رقابت‌ها بازی کرده‌اند و دوران طولانی مدتی را در چند تیم این لیگ حضور داشتند. البته برخی از آنها به پیراهن تیم خود وفادار ماندند و همیشه برای یک تیم بازی کردند.

در میان رتبه یازدهم تا بیستم نام بازیکنانی همچون آگوستین گاینسا، اپیفانیو فرناندس، اوگو سانچس مکزیکی ، لوییس آراگونس، کریستیانو رونالدو، ادموندو سوارس موندو، خوسه مارتینس پیری و خوسه ماری باکرو دیده می‌شود.