معاون اسناد هویتی و سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور تعداد کل ولادت ثبت شده در شش ماه آغازین سال ۹۷ را ۷۰۶ هزار و ۷۸۸ رخداد خواند که از این میان ۳۶۴ هزار و ۳۹۷ پسر و ۳۴۲ هزار و ۳۹۱ نوزاد دختر بوده اند.

سیف‌الله ابوترابی گفت: در این مدت به ازای هر ۱۰۰ دختر متولد شده، ۱۰۶٫۴ (صدوشش ممیز چهار) پسر در این شش ماه به دنیا آمده است.

وی با بیان اینکه ۷۷ درصد ولادت ها در این مدت در شهرها به ثبت رسیده است، افزود: در نزدیک به ۹۹ درصد موارد، تولدها در مهلت قانونی تا یک سال پس از وقوع ثبت شده اند.

بر طبق آمار سازمان ثبت احوال، میزان ناخالص ولادت در کشور از فروردین تا پایان شهریور سال ۹۷، ۱۷٫۸ (هفده ممیز هشت) به ازای هر هزار نفر جمعیت ایرانی ساکن در کشور بوده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال همچنین گفت: در نیمسال اول سال ۹۷، نام های پسرانه امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس، محمدطاها، محمدحسین و کیان و نام های دخترانه فاطمه، زهرا، حلما، زینب، یسنا، آوا، نازنین زهرا، باران، ریحانه و فاطمه زهرا محبوب‌ترین نام‌های انتخاب شده برای نوزادان بوده اند.

همچنین خانواده های ایرانی در دهه محرم اسامی پسرانه امیرحسین، حسین، امیرعلی، محمد، علی، ابوالفضل، امیرعباس، محمدحسین، علی اصغر و محمد طاها و اسامی دخترانه فاطمه، زهرا، حلما، زینب، نازنین زهرا، یسنا، فاطمه زهرا، آوا، رقیه و رها را برای فرزندان خود برگزیده اند.

مرگ و میر

بر اساس این گزارش، تعداد کل مرگ ثبت شده در نیمسال نخست سال ۹۷، ۱۸۲ هزار و ۳۸۹ نفر بوده است که از این تعداد ۱۰۲ هزار نفر مرد و ۷۹ هزار و ۲۰۹ نفر زن بوده اند. همچنین به ازای فوت هر ۱۰۰ نفر زن، ۱۲۹ مرد از دنیا رفته اند.

ابوترابی میزان عمومی مرگ و میر در شش ماه نخست سال ۹۷، را ۴٫۷ (چهار ممیز هفت) نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت ایرانی ساکن در کشور برشمرد و ادامه داد: نزدیک به ۷۴ درصد از موارد مرگ ومیر در شهرها به ثبت رسیده است/اطلاعات