دکتر امید قادری مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در برنامه تلویزیونی”خانه مهربانی” شبکه استانی زاگرس:

📌 ۶ هزار و ۷۲۷ معلول ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی استان کرمانشاه هستند که بیشترین آمار معلولیت در این زمینه مربوط به اختلالات مادرزادی و ژنتیکی است.

✅وی افزود: آمار معلولیت شنوایی در استان بالاست که در این راستا بهزیستی با داشتن ۱۶ مرکز شنوایی سنجی کار غربال گری شنوایی نوزادان در بدو تولد را انجام که سال گذشته با غربال گری ۲۹ هزار و ۷۳۰ نوزاد، تعداد ۲ هزار و ۱۱۴ مورد مشکوک به اختلال شنوایی شناسایی و از معلولیت ۶۳۰ نفر نیز جلوگیری شد.

♉️مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه به اعطای لوازم توانبخشی از جمله سمعک و خدمات درمانی کاشت حلزون برای ناشنوایان توسط بهزیستی اشاره کرد و بیان داشت: تهیه سمعک معمولی برای معلولان ناشنوا از سوی بهزیستی رایگان و برای سمعک های خاص که هزینه ای نزدیک به ۱۶ میلیون تومان است با اهدای کمک هزینه از سوی بهزیستی همراه خواهد بود.

💠دکتر قادری از غربال گری شنوایی کودکان ۳ تا ۵ سال در مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی استان خبر داد و گفت: با این اقدام کودکانی که در بدو تولد غربال گری شنوایی نشده نیز غربال گری و در صورت شناسایی اختلالات شنوایی به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند.

✴️وی با بیان اینکه کاشت حلزون نیز در آینده برای معلولان ناشنوا انجام می گیرد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر چنانچه نوزادان دارای اختلال شنوایی شناسایی شوند، بهزیستی هزینه کاشت حلزون برای آنها را تا مبلغ ۳ میلیون تومان بلاعوض برای مددجویان و افراد نیازمند مناطق محروم را پرداخت خواهد کرد.

♈️این مسئول با اشاره به اینکه اشتغال مهمترین دغدغه معلولان است، گفت: سهمیه سه درصدی استخدام دستگاه های دولتی فرصتی برای ایجاد اشتغال این قشر مهم است و این در حالی است که بهزیستی از طریق توانمندسازی شغلی و پرداخت تسهیلات اشتغال زایی به معلولان فرصت برابری برای آنها را در جامعه ایجاد کرده است.