علیرضا امیری:در استان کرمانشاه نزدیک به ۲۰۰ هزار رأس کشتار دام در سال انجام می‌شود اظهار داشت: ۱۶۵ هزار رأس گوسفند و ۳۵ هزار رأس گاو در سال کشتار انجام می‌شود و از این میزان ۰.۶۴ درصد از دام‌ها یا اجزا و قسمت‌های آلوده در کشتارگاه‌ها ضبط می‌شود.

وی با بیان اینکه سه میلیون رأس دام سبک شامل گوسفند و بز، ۲۲۰ هزار رأس گاو و گوساله، ۳۰۰ هزار کلنی زنبورعسل و ۱۶ هزار تن تولید آبزی‌پروری در استان وجود دارد عنوان کرد: حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی در سال در استان انجام می‌شود.

امیری با بیان اینکه براساس گزارش بهداشت جهانی بیش از نیمی از ۱۵۰۰ بیماری دامی شناخته شده بین انسان و دام مشترک است گفت: ۷۳ درصد از ۱۶۷ مورد بیماری‌های نوظهور و نوپدید نیز بین انسان و دام مشترک است.

وی افزود: در حوزه طیور هشت میلیون و ۱۰۰ هزار قطعه در طول سال کشتار می‌شود و ۴۵ هزار و ۱۲۰ قطعه طیور یعنی نزدیک به ۰.۵ درصد این کشتارها در داخل کشتارگاه ضبط می‌شود و دامپزشکی بر مابقی طیور مهر سلامت می‌زند و بعد از گذراندن پیش‌سرد اجازه مصرف صادر می‌شود.

معاون سلامت دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در راستای نظارت‌های دامپزشکی اقداماتی همچون بازدید‌های سرزده، نمونه‌برداری و آزمایشات در مراحل مختلف انجام می‌شود بیان کرد: بر کشتارهای دیگر که در سطح شهر انجام می‌شود هیچگونه نظارتی وجود ندارد و بسیاری از بیماری‌ها توسط افراد غیرکارشناس از روی ظاهر دام مشخص نیست.

وی با بیان اینکه کشتار غیرمجاز در سطح شهر کرمانشاه بسیار کم شده اما هنوز هم رضایت کامل ایجاد نشده است افزود: در مبارزه با عرضه مرغ زنده توفیقات کامل نیست و مشکلات بسیاری وجود دارد و مردم می‌توانند شکایات و گزارشات خود را از طریق سامانه ۱۵۱۲ یا ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ اعلام کنند.

امیری با اشاره به اینکه ۶ کشتارگاه طیور، ۱۱ کشتارگاه دام سنتی و یک مورد صنعتی فعال در استان کرمانشاه وجود دارد عنوان کرد: غیر از دامپزشکان ناظران شرعی نیز بر ذبح شرعی دام و طیور نظارت مستمر دارند.

وی با بیان اینکه روند برقراری پیش‌سرد در شهرستان‌ها کند است گفت: یکی از مهمترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام که در استان کرمانشاه نیز مطرح است تب‌مالت یا تب مواج است که چنانچه فردی به آن مبتلا شود چند ماه درگیر آن است/تسنیم