عضو هیات علمی گروه باستان شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه اضافه کرد: قدیمی ترین یافته های سطحی تپه متعلق به هزارۀ پنجم پیش از میلاد است، اما اکنون یافته های کاوش راس تپه مربوط به دوره اشکانی (کمی بیش از ۲ هزار سال پیش) است و در ادامه کاوش ها یافته های قدیمی تر به دست خواهد آمد.
علی بیگی ادامه داد : براساس کاوش ها جدیدترین استقرار در تپه خیبر ۲ هزار سال قدمت دارد و اثری ۲ هزار ساله که با این سلامت به دست آمده ، نوید بخش خبر بسیار خوبی برای کاوش گسترده در سطح تپه و در نهایت ارائۀ آن به عنوان «سایت موزه باز» در سال های آینده است.
وی گفت: سفال های به دست آمده از این تپه مربوط به دوره اشکانیان است و با توجه به ابعاد محوطه و ساختمان کشف شده، احتمالاً این بخش از تپه، اقامتگاه حاکم یا والی منطقه در دوره اشکانی بوده است.
علی بیگی ابراز داشت: طی این کاوش ها علاوه بر مطالعۀ بقایای معماری و سفال، گروه باستان شناسی بقایای استخوانهای جانوری را نیز جمع آوری کرده و با کمک متخصصین باستان جانورشناسی آنها را بررسی خواهند نمود تا الگوی تغذیه و نوع دام یا جانوران مورد استفاده توسط ساکنان این محوطۀ باستانی مورد شناسائی قرار گیرد.
وی ادامه داد: همچنین این هیات در تلاش است تا به کمک متخصصین باستان گیاه شناسی و با شناورسازی بخش هایی از خاک تپه و بررسی آن به بقایای دانه های گیاهی و ذغال دست پیدا کند تا براساس آن به پوشش گیاهی منطقه و همچنین الگوی معیشتی ساکنان این محوطه در هزاران سال پیش پی ببرند.
سرپرست مشترک گروه کاوش باستان شناسی در تپه خیبر روانسر بیان داشت: ظاهرا این کاوشها فقط آشکار شدن شماری خشت و بقایای معماری است، اما براساس مطالعات مختلف هزاران هزار سطر اطلاعات از این کاوش ها استخراج خواهد شد که برای روشن شدن گذشتۀ تاریخی و فرهنگی استان کرمانشاه و کشور بسیار با اهمیت است.
علی بیگی گفت: مقیاس کاوش ها به تناسب ابعاد تپه بسیار ناچیز است اما در همین مقیاس نیز بقایای معماری ارزشمندی به دست آمده که اگر به همت میراث فرهنگی استان ساماندهی شود می تواند به عنوان سایت موزه از آن استفاده کرد و آثار به دست آمده را در معرض نمایش گذاشت.
وی اظهار داشت: دانشگاه کپنهاگ دانمارک علاقه مند به ادامه کاوش ها است از این رو گروه باستان شناسی برای درک برخی از مسائل باستان شناسی منطقه نیازمند است تا بررسی باستان شناسی در شهرستان روانسر انجام دهد تا وضعیت پراکندگی استقرارها، کارکرد احتمالی هر یک از آنها و سلسله مراتب آن (مرکز یا پیرامون بودن) مشخص شود.
وی افزود: همکاران دانمارکی به خوبی به اهمیت این آثار آگاه هستند و به همین دلیل امیدوارند این همکاریها تداوم بیابد و علاوه بر این دانشگاه برلین آلمان هم در این زمینه مایل به همکاری است و برای همکاری و حمایت مالی و اعزام باستان شناس اظهار تمایل کرده اند.
سرپرست کاوش های باستان شناسی مشترک بین المللی تپه خیبر گفت: در پایان کاوش ها، اخبار کشفیات تپه خیبر را علاوه بر ایران در سطح بین المللی منتشر خواهیم کرد و تلاش خواهیم نمود با انتشار مقالات و نوشته های متعدد اهمیت این محوطه تاریخی را نشان دهیم.
علی بیگی اظهار امیداوری کرد که بتوانیم کاوش ها را در سال های آتی ادامه دهیم تا تاریخ فرهنگی و سیاسی این منطقه را بازسازی کنیم و با حفظ و ارائۀ یافته های کاوش ها زمینه جذب گردشگر را در این بخش از غرب ایران فراهم کنیم.
شهرستان روانسر با ۴۷ هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی شناسایی شده است که تاکنون بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.
کتیبه و سنگ نگاره های داریوس هخامنشی در دل کوه بیستون تنها اثر جهانی ثبت شده استان کرمانشاه است./ایرنا