رئیس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه رازی در خصوص ضرورت های احداث این دانشکده در کرمانشاه عنوان کرد: ازآنجایی که گروه مهندسی شیمی دانشگاه رازی از قبل با صنایع پایین دستی حوزه نفت استان همکاری داشته و از سوی دیگر باتوجه به نفت خیز بودن منطقه غرب کشور و فعالیت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب دراستان خلاء وجود چنین دانشکده ای در کرمانشاه احساس می شد.

رئیس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه رازی اضافه کرد: پرورش نیروهای متخصص در زمینه پایین دستی واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی، پرورش نیروی متخصص در زمینه بالادستی که دربرگیرنده شناسایی، حفاری، استخراج و فناوری اولیه است، وجود مشکلات فرآیندی و امکان حل آنها با شکل‌گیری دانشکده نفت در قالب ارائه مشاوره، تعریف پروژه‌های برون دانشگاهی و عدم وجود رشته نفت در غرب کشور از دیگر دلایل شکل گیری این دانشکده در استان کرمانشاه است.
 حیاتی همچنین وجود خطوط انتقال نفت در استان را فرصتی برای انجام همکاری‌ مشترک دانشکده بااین شرکت دانست و افزود: البته از سنوات گذشته همکاری هایی در این رابطه با شرکت خطوط انتقال استان داشته ایم، بطوریکه تاکنون ۱۹ طرح پژوهشی تقاضا محور آنها را در دانشگاه اجرا کرده ایم.
وی با بیان اینکه رشته مهندسی نفت در ایران در برگیرنده چهار مهارتِ اکتشاف، حفاری، بهره برداری و مهندسی مخازن است، توضیح داد: در مقطع کارشناسی این چهار مهارت با هم ترکیب شده و در قالب رشته مهندسی نفت ارائه می‌شود.
این مسئول متذکر شد: دانشجویان رشته مهندسی نفت دانشکده نفت و پتروشیمی دانشگاه رازی در این چهار مهارت آموزش‌های لازم را دریافت می‌کنند.
رئیس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه رازی بابیان اینکه در حال حاضر تنها در مقطع کارشناسی در دانشکده نفت جذب دانشجو داریم، یادآورشد: در آینده نیز مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را راه‌اندازی می‌کنیم.