شنبه, ۸ مهر , ۱۴۰۲ Saturday, 30 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 19802 تعداد نوشته های امروز : 0×

آخرین خبرها

رنج بزرگ ساکنان آهوران برای رسیدن به آب/ تامین منابع آبی، عامل بی آبی آهوران است ضربه مهلک دیگر بر پیکر نیمه جان ورزش کرمانشاه/ امتیاز تیم دسته اولی شاهین در آستانه واگذاری است قیمت جدید برنج پاکستانی اعلام شد + جدول مهر ۱۴۰۲ (درجه‌یک، معطر، مجلسی و…) نقش پل عابر پیاده در حفظ جان عابرین توقیف خودرو قاچاق با ارزش میلیاردی در کرمانشاه حضور ۲۵ آتش‌نشان کرمانشاهی در سازمان انتقال خون به منظور اهدا خون پدر به دست پسر در کرمانشاه به قتل رسید میانگین ولادت در کرمانشاه روزانه ۱۰۸ نوزاد است کلنگ‌زنی “شهربازی” کرمانشاه لنگِ مصوبه شورای شهر! قیمت تخم مرغ ۲۰ عددی ۹۹ هزار تومان شد! + جدول منتظر هوای خنک پاییزی در کرمانشاه باشید سالانه بیش از ۹ هزار بازرسی از کارگاه های فعال استان کرمانشاه انجام می شود سامانه‌ «سانا» ویژه مهندسین ناظر در کرمانشاه راه‌اندازی شد قتل برادر در ماهیدشت به خاطر اختلافات خانوادگی ضرورت استفاده از ماسک برای پیشگیری از همه‌گیری آنفلوآنزا کرمانشاه به دنبال ثبت بزرگترین “دنده کباب” در گینس/ ۲۵ غذای استان ثبت ملی می‌شود بهره‌برداری از پروژه فیبر نوری کرمانشاه در ایام دهه فجر امسال/پروژه‌های فاوا در راستای شهر هوشمند اجرا می‌شود کشف بیش از هزار مهر دوره ایلامی در کرمانشاه تهیه بسته‌های تشویقی برای احداث ساختمان در بافت فرسوده تاخیر در اعلام قیمت مصوب و آشفته بازار سرویس مدارس در کرمانشاه

بازگشت گرد و غبار به کرمانشاه مدارس شهرهای غربی را به تعطیلی کشاند
09 آبان 1396 - 11:23
شناسه : 1438
0
گزارش طلوع از توفان گرد و غبار؛ طلوع‌‌کرمانشاه :

پس از مدت ها گردوغبار، این مهمان ناخوانده بازهم سری به مردم کرمانشاه زد تا وضعیت آلودگی مرکز استان از مرز هشدار عبور کند و به حد اضطرار برسد.

پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طلوع، مردم شهرهای مرزی استان خیلی بیشتر از خود کرمانشاه آلودگی را احساس کرده اند چرا که وضعیت آن نواحی بسیار بدتر سایر مناطق استان است تا جایی که وضعیت آن مناطق بحرانی اعلام شده است.

تقریبا اواسط اردیبهشت بود که هوای برخی مناطق استان غبارآلود شد اما پس از آن دیگر خبری از این مهمان ناخوانده نبود تا اینکه در این چند روز اخیر شرایط با وزش بادهای بسیار شدید که گاه سرعت آن به ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر نیز می رسید، بازهم وضعیت برای ورود گردوغبار فراهم شد.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه، معاون اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی استان در گفت و گوهای جداگانه با خبرنگار طلوع کرمانشاه در خصوص پدیده گردوغبار مطالبی بیان داشتند.

** وضعیت آلودگی هوای کرمانشاهخ به حد اضطرار رسیده است

ثریا قربانی رئیس اداره نظارت و پایش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در خصوص میزان غلظت گردوغبار و گفت: آلودگی هوای شهر کرمانشاه به حد اضطرار رسیده است.

قربانی گفت: بررسی میانگین ۶ ساعته آلودگی هوای شهر کرمانشاه نشان می دهد که میزان غلظت گردوغبار به حدود ۴۰۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا رسیده است.

وی تصریح کرد: این مقدار غلظت گردوغبار نشان می دهد که میزان آلودگی شهر کرمانشاه تقریبا ۳ برابر حد مجاز است.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه ادامه داد: البته میزان غلظت لحظه ای آلودگی هوای شهر کرمانشاه در ساعت ۶ صبح به بیشترین حد خود رسید به گونه ای که میزان غلظت آلودگی ۷۰۶ میکروگرم بر متر مکعب هوا بود.

قربانی تصریح کرد: ایستگاه های سنجش گردوغبار در حال حاضر نشان می دهد که آلودگی هوای شهر کرمانشاه در حال افزایش است که البته برای اعلام دقیق در این خصوص باید به میانگین ۶ ساعت آینده توجه کرد.

وی گفت: میزان غلظت گردوغبار تا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا طبیعی و استاندارد است اما از این مقدار تا ۳۹۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا باعث قرار گرفتن در وضعیت هشدار و از ۳۹۰ تا ۴۶۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا نیز باعث ورود به وضعیت اضطرار می شود.

رئیس اداره نظارت و پایش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه ادامه داد:  اگر میزان غلظت گردوغبار از ۴۶۰ میکروگرم بر متر مکعب هوا افزایش یابد، وضعیت آلودگی به حد بحران می رسد.

قربانی در ادامه گفت: در حال حاضر آلودگی شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب به حد بحران رسیده و آلودگی بیش از حد هوا، مدارس این شهرها را به تعطیلی کشانده است. .

وی در پایان گفت: از ابتدای سال جاری، هوای شهر کرمانشاه ۴ روز در وضعیت هشدار بوده است که ۲ روز آن در اردیبهشت و ۲ روز هم در مهر اتفاق افتاده و یک روز هم در وضعیت اضطرار قرار داشته است.

** دید افقی شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب به کمتر از ۴۰۰ متر رسید

علی محمد زورآوند معاون اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه نیز در گفت و گو با طلوع کرمانشاه گفت: آلودگی شدید هوا در شهرهای قصرشیرین و سرپل ذهاب باعث شد تا روز گذشته دید افقی در آن ها به کمتر از ۴۰۰ متر برسد.

وی تصریح کرد: در این مدت همچنین دید اقی شهر کرمانشاه نیز به حدود چهار هزار متر رسید در حالی که دید افقی استاندارد باید به ۱۰ هزار متر برسد.

زورآوند گفت: پیش بینی می شود توده هوای غبارآلودی که از دو سه روز گذشته وارد جو استان شده تا عصر امروز خارج شود.

معاون اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه یادآوری کرد: هوای غبارآلود باقی مانده در جو استان به خاظر وزش شدید باد در روز گذشته است و اگر امروز هم مقداری وزش باد داشته باشیم این هوا غبار آلود از جو منطقه خارج می شود.

وی ادامه داد: در روزهای سه شنبه و چهارشنبه پدیده خاصی برای جو استان پیش بینی نمی شود اما از روز پنجشنبه شاهد ورود سامانه جدید بارشی خواهیم بود که در روزهای جمعه و شنبه انتظار می رود بارش هایی را برای اغلب مناطق استان که در برخی از شهرها بارش ها مناسب خواهد بود، به همراه داشته باشد.

زورآوند گفت: با این بارش ها آثار گردوغبار و آلودگی هوا به طور کلی از جو مناطق مختلف استان پاک می شود.

** ریزگردها تاثیر مخربی در سلامت انسان دارند

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با تاکید بر این که ریزگردها تاثیرات سویی بر سلامت انسان دارند، گفت: این تاثیرات مخرب بیشتر بر تنفس و ناحیه قلب و عروق انسان خود را نشان می دهد.

 

مقداد پیرصاحب افزود: این تاثیرات مخرب بیشتر در کودکان و افراد سالمند بخصوص آنهایی که دچار تنگی نفس و بیماری های قلبی هستند، نمود پیدا می کند و این افراد در هنگام ورود ریزگردها باید از قرار گرفتن در معرض استنشاق هوای آلوده خودداری کنند.

عضو هیات علمی دانشکده بهداشت کرمانشاه همچنین توصیه هایی به افراد در مواجهه با گرد و غبار و ریزگردها داشت و گفت: زمانی که هوا آلوده می شود باید حتماً از ماسک استاندارد (PS2) که مخصوص گرد و غبار است، استفاده کرد.

پیرصاحب با بیان این که انجام هرگونه فعالیت ورزشی در فضای آزاد و بیرون از منزل در شرایط آلودگی هوا کاملا خطرناک و ممنوع است، گفت: در چنین شرایطی بهتر است مصرف شیر و سایر لبنیات افزایش یابد.

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.