شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 21138 تعداد نوشته های امروز : 5×

آخرین خبرها

علت «شوره سر» و راه درمان آن چیست؟ غرق شدن مرد ۵۰ ساله در سد شیان اسلام آبادغرب فضاسازی ماه محرم با نصب ۱۵۰۰ متر مربع بنر در شهر کرمانشاه پُرخوابی خطرناک‌تر است یا کم‌خوابی؟ هشدار شکسته‌شدن رکورد مصرف برق در کرمانشاه ایده «هر کلانتری یک شهر» کرمانشاه الگوی مناسبی برای کل کشور است بازدید مشترک وزرای کشور ایران و عراق از «مرز خسروی» رخداد ۱۲۳ زمین‌لرزه در هفته گذشته / لرزه ۴.۷ ریشتری بر تن قصر شیرین کرمانشاه کاهش ۲۰ درصدی شرکت داوطلبان کرمانشاهی در کنکور تب دنگی در ۸۰ درصد افراد بدون علائم ظاهر میشود خانواده‌ها آموزش در سنین پایین را در کودکان مبتلا به «اُتیسم» جدی بگیرند مراکز اقامتی غیرمجاز کرمانشاه ساماندهی می‌شوند ماندگاری هوای گرم در کرمانشاه آتش‌سوزی در انبار ضایعات یک ساختمان مسکونی در کرمانشاه مهار شد لزوم ورود دادستانی به فاجعه تخریب پیزومترهای آب زیرزمینی در استان/ ظرف۲سال ۸۵ چاهک مشاهداتی از مدار انتفاع خارج شده اند!   تدابیر ترافیکی پلیس کرمانشاه برای ایام ماه محرم نذری دارها بخوانند امکان برگزاری کنسرت در اماکن تاریخی کرمانشاه وجود دارد استفاده از ظرفیت پلیس یاران محرم در شب های عزاداری/ رانندگان از سالم بودن سیستم روشنایی خودرو مطمعن شوند قصرشیرین با ۴۷ درجه گرم‌ترین نقطه کرمانشاه

سوختگی۱۸۰ هزار ایرانی هرسال ۳۰۰۰ نفر جان می‌بازند!
10 دی 1397 - 9:51
شناسه : 14590
1
طلوع‌‌کرمانشاه :

مدیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاهبا اشاره به وقوع سالانه بیش از ۱۸۰ هزار مورد سوختگی در کشور، گفت: متاسفانه از این تعداد سالانه سه هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند و این یعنی از هر ۶۰ رخداد سوختگی یک مورد به مرگ می‌انجامد.وی تصریح کرد: همچنین از این تعداد سالانه حدود ۲۸ هزار نفر بستری می‌شوند که عمده موارد بستری مربوط به درجات بالای سوختگی بیش از ۲۰ درصد، سوختگی در سالمندان و نیز سوختگی در کودکان است.وی با بیان اینکه متناسب با میزان سوختگی و اینکه چه عضوی از بدن درگیر شده، درصدی برای سوختگی تعیین می شود، اظهار کرد: درکنار همه درد و رنج ناشی از سوختگی، هر یک درصد سوختگی منجر به بستری در بیمارستان پنج میلیون تومان هزینه به سیستم درمان کشور تحمیل می‌کند که شامل ارائه خدمات جراحی، بستری در بیمارستان، درمان دارویی و مراقبت های بهداشتی و بازتوانی و فیزیوتراپی است.

پ
پ

دکتر رامین رضایی سوختگی را یکی از مشکلات حوزه سلامت عنوان کرد و افزود: سوختگی بیماری نیست و یک رخداد و آسیب محسوب می‌شود که یا به عمد یا به سهو ایجاد شده و می‌تواند سلامت افراد را تهدید کند.

وی افزود: در کنار درد و رنج ناشی از سوختگی، این معضل همراه خود بیماری‌های بسیاری نیز به دنبال دارد.

رضایی با اشاره به وقوع سالانه بیش از ۱۸۰ هزار مورد سوختگی در کشور، گفت: متاسفانه از این تعداد سالانه سه هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند و این یعنی از هر ۶۰ رخداد سوختگی یک مورد به مرگ می‌انجامد.

وی تصریح کرد: همچنین از این تعداد سالانه حدود ۲۸ هزار نفر بستری می‌شوند که عمده موارد بستری مربوط به درجات بالای سوختگی بیش از ۲۰ درصد، سوختگی در سالمندان و نیز سوختگی در کودکان است.

رضایی خاطرنشان کرد: همچنین از این تعداد ۱۳۰۰ نفر بر اثر سوختگی ناشی از برق‌گرفتگی که از آن به عنوان سوختگی الکتریکی یاد می‎‌شود دچار قطع عضو می‌شوند و متاسفانه عمده این موارد را در جامعه کارگری شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه متناسب با میزان سوختگی و اینکه چه عضوی از بدن درگیر شده، درصدی برای سوختگی تعیین می شود، اظهار کرد: درکنار همه درد و رنج ناشی از سوختگی، هر یک درصد سوختگی منجر به بستری در بیمارستان پنج میلیون تومان هزینه به سیستم درمان کشور تحمیل می‌کند که شامل ارائه خدمات جراحی،  بستری در بیمارستان، درمان دارویی و مراقبت های بهداشتی و بازتوانی و فیزیوتراپی است.

مدیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: قطعا در مواردی که سوختگی صورت افراد و سیمای ظاهری آنها را درگیر می‌کند، خسارات آن تنها مالی نبوده و عملا زندگی افراد قربانی تحت شعاع قرار می گیرد.

رضایی تصریح کرد: با توجه به این شرایط، سوختگی و پیشگیری از آن از اهمیت بالایی در سیستم درمان کشور برخوردار است و بر همین اساس وزارت بهداشت پیشنهاد داده که یک روز به عنوان روز پیشگیری از سوختگی نامگذاری شود تا بتوان در این روز به شکل ویژه تری در زمینه سوختگی و راه های پیشگیری از آن اطلاع رسانی کرد.

وی افزود: در حال حاضر روز اول دی ماه برای این کار پیشنهاد شده، اما امکان دارد با توجه به افزایش موارد سوختگی در شب چهارشنبه سوری، این روز انتخاب شود، البته همه اینها فعلا در حد پیشنهاد مطرح شده است.

رضایی در ادامه با اشاره به بالابودن میزان مرگ و میر ناشی از سوختگی در کودکان، گفت: کودکان به دلیل تحرک بالا و عدم آموزش کافی و قرارگیری درمحیط های ناامن، بسیار در معرض سوختگی قرار دارند و آمار مرگ و میر ناشی از سوختگی در آنها بالاست.

این مسئول افزود: همچنین سوختگی در افراد سالمند به دلیل تحرک پایین و اینکه نمی توانند به سرعت از حادثه آتش سوزی فرار کنند با مرگ و میر بالایی همراه است.

رضایی با بیان اینکه شیوع سوختگی در ایران هشت برابر بیشتر از متوسط جهانی است، گفت: این درحالی است که می‌‎توان با آموزش و رعایت نکات ساده ایمنی از بسیاری از موارد سوختگی پیشگیری کرد.

این مسئول شایع ترین علت سوختگی درکودکان را مایعات داغ عنوان کرد و افزود: کودکان عمدتا بر اثر ریختن آب جوش یا غذای داغ و موارد اینچنینی در محیط‌هایی ماننند حمام و آشپزخانه دچار سوختگی می‌شوند و لازم است والدین در این زمینه مراقبت‌های بیشتری داشته باشند.

وی افزود: کودکان به خاطر جنب و جوشی که دارند باید از محیط‌های خطرناک و بویژه از نزدیک شدن به وسایلی مانند بخاری، کتری و سماور و قابلمه پخت و پز دور نگه داشته شوند.

مدیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، توصیه کرد: والدین بطور جد از ورود بچه ها به آشپزخانه خودداری کرده و حمل ظروف غذای داغ را به کودکان محول نکنند.

رضایی تاکید کرد: همچنین برای پیشگیری از سوختگی الکتریکی در کودکان باید تمام پریزهای برق محافظ پلاستیکی داشته باشند و وسایل برقی مانند چای ساز و … دور از دسترس کودکان نگه داشته شوند، چرا که سوختگی الکتریکی می تواند به راحتی منجر به قطع عضو در کودکان بویژه قطع انگشتان آنها شود.

وی در ادامه به تشریح برخی راهکارها و نکات ایمنی جهت پیشگیری از سوختگی پرداخت و افزود: زمانی که فردی دچار آتش سوزی می‌شود و لباسش آتش می‌گیرد باید درجای خود متوقف شده و به جای فرار، روی زمین دراز کشیده و غلط بزند، زیرا فرار نه تنها کمکی به خاموش شدن آتش نکرده بلکه آن را شعله ور می کند. همچنین توصیه میشود افراد باتوجه به اشتعال‌پذیری لباس های پلاستیکی از پوشیدن لباس‌هایی با این جنس پارچه پلاستیکی خودداری کنند.

رضایی با بیان اینکه کارگران ساختمانی بیشترین قربانیان برق گرفتگی الکتریکی هستند، آموزش کارگران، در کنار استانداردسازی محیط کار را بهترین راه پیشگیری از اینگونه حوادث عنوان کرد.

این مسئول با بیان اینکه بیشترین موارد آتش سوزی به علت عدم رعایت برخی نکات ساده در منزل رخ می‌دهد، گفت: افراد باید همواره از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده کرده و حتما عدم نشت گاز از این وسایل را بررسی کنند.

وی افزود: در زمستان برخی افراد، لباس‌های شسته شده را کنار وسایل گرمایشی مانند بخاری آویزان می کنند تا خشک شود که این کار می تواند بسیار خطرناک بوده و آتش سوزی های گسترده را به دنبال داشته باشد.

این مسئول در خصوص انبار کردن بنزین و گازوییل و نفت در حیاط منازل نیز هشدار داد و افزود: این مواد می تواند با یک بی احتیاطی به یک انبار باروت تبدیل شوند.

رضایی در خصوص نگهداری موادی مانند جرم گیر و انواع سفید کننده ها در طبقه های فوقانی کابینت نیز هشدار داد و افزود: این مواد باید دور از دسترس کودکان در طبقات زیرین کابینت نگهداری شوند.

این مسئول به رعایت برخی نکات ایمنی هنگام آشپزی هم تاکید کرد و افزود: ظرف روغنی که آتش گرفته به هیچ عنوان نباید آب روی آن ریخته شود، چرا که این‌کار آتش ظرف را بیشتر می کند و باید آتش آن را با گذاشتن درپوش خفه کرد.

رضایی تاکید کرد: همچنین زنان خانه‌دار به هیچ عنوان نباید از دستگیره‌هایِ آشپزی که با یک بند به هم متصل هستند استفاده کنند، چرا که ممکن است بند آن به جایی گیر کرده و ظرف غذا روی آنها بریزد./ایسنا

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.