پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 21048 تعداد نوشته های امروز : 4×

آخرین خبرها

قطعی مکرر آب و نبود سیستم سرمایشی چالش روزهای گرم مرز پرویزخان قطعی مکرر آب و نبود سیستم سرمایشی چالش روزهای گرم مرز پرویزخان بهار کرمانشاه با باد و گرما به تابستان می‌رسد نابرابری علیه آموزش!/ مقایسه نقشه استانی فقر و معدل امتحانات نهایی در استان‌ها مرگ جویندگان اشیاء تاریخی در گیلانغرب  آمادگی مراکز مشاوره آموزش و پرورش کرمانشاه برای ارائه خدمات به دانش‌آموزان شیوع بی سابقه تب دنگی در جهان/تایید یک واکسن برای ۶ تا ۱۶ ساله ها افزایش ۲۲ درصدی بارندگی‌ها در کرمانشاه و ثبت ۵۴۹ میلیمتر باران از «سیگار الکترونیکی» چه می‌دانید؟ ثبت‌نام کلاس اولی‌ها در کرمانشاه تا ۱۰ تیرماه ادامه دارد آسفالت باند اصلی فرودگاه کرمانشاه ۵۳ درصد پیشرفت دارد ورود رییس کل دادگستری کرمانشاه به موضوع خط انتقال آب سد آزادی شنا چه فوایدی دارد؟  ۳۰ مدرسه کرمانشاه آماده اسکان مسافران تابستانی است مجمع هیات تکواندو کرمانشاه و شائبه مهندسی انتخابات! انهدام باند سارقان منزل در کرمانشاه/ کشف ۶۱ فقره سرقت گندم کاران کرمانشاهی ۸۱ میلیارد تومان دریافت کرده اند ناخالصی بالای مواد مخدر در کرمانشاه/ سودجویان جگرِ گاو و شکلات قاطی «تریاک» می‌کنند! اعلام ۱۰ جایگاه عرضه دام برای عید قربان توسط شهرداری کرمانشاه و باز هم کرمانشاه صدر نشین نرخ بیکاری کشور! خیز دوباره فرودگاه کرمانشاه برای بین‌المللی شدن

کرمانشاه در جایگاه یازدهم ارزیابی بنگاه‌های اقتصادی متاثر از کرونا
02 خرداد 1400 - 9:30
شناسه : 268499
3
یک مدرس دانشگاه گفت: طلوع‌‌کرمانشاه :

کرمانشاه-پایگاه خبری طلوع-دکتر عرفان امیری ابتدا اشاره‌ای به تعریف فضای کسب و کار داشت و اظهار کرد: فضای کسب وکار به مجموعه عواملی اطلاق می‌شود که بر وضعیت عملکرد بنگاه‌های اقتصادی موثر بوده و البته دور از دسترس مدیران بنگاه‌های اقتصادی باشد./وی با بیان اینکه فرآیند مستمر پایش محیط کسب وکار می‌تواند نقاط قوت و ضعف را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد، افزود: با توجه به ماده ۴ قانون بهبود محیط کسب و کار این پایش از بین نمونه‌های اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون شکل می‌گیرد که اعضای اصلی بخش خصوصی هستند./امیری معتقد است، در شهرهایی که وضعیت مناسبی در اشتغال دارند بصورت نسبی فعالیت و ترغیب بیشتری برای شرکت در پایش وجود دارد و در شهرهای نامناسب از نظر اشتغال، مشارکت کمتری وجود دارد./وی با بیان اینکه در چند دوره گذشته این ارزیابی، شاخص ملی محیط کسب و کار با احتساب اثر کرونا بعنوان یکی از موانع کسب و کار محاسبه شده، یادآور شد: استان کرمانشاه در جایگاه یازدهم از بُعد تاثیر کرونا بر فضای کسب و کار قرار گرفت./این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: فعالیت‌هایی که کرونا بیشترین اثر را بر آنها گذاشته عبارتند از خدمات مربوط به تامین جا و غذا، فعالیت اداری و خدمات پشتیبانی، آموزش، حمل و نقل و انبارداری و … ./این مدرس دانشگاه گفت: غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، دشواری تامین مالی از بانکها، وجود رقابت غیرمنصفانه شرکتها و موسسات دولتی یا شبه دولتی در بازار، وجود انحصار،امتیاز یا رانت در بازار مولفه‌های نامساعد فضای کسب و کار استان هستند.

پ
پ

یک مدرس دانشگاه گفت: در پایش محیط کسب و کار زمستان ۹۹ متاسفانه استان کرمانشاه با سه پله تنزل نسبت به فصل قبل (پاییز ۹۹ ) در جایگاه ۲۶ ام بین ۳۱ استان کشور جای گرفته است.

دکتر عرفان امیری ابتدا اشاره‌ای به تعریف فضای کسب و کار داشت و اظهار کرد: فضای کسب وکار به مجموعه عواملی اطلاق می‌شود که بر وضعیت عملکرد بنگاه‌های اقتصادی موثر بوده و البته دور از دسترس مدیران بنگاه‌های اقتصادی باشد.

وی با بیان اینکه فرآیند مستمر پایش محیط کسب وکار می‌تواند نقاط قوت و ضعف را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد، افزود: با توجه به ماده ۴ قانون بهبود محیط کسب و کار این پایش از بین نمونه‌های اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون شکل می‌گیرد که اعضای اصلی بخش خصوصی هستند.

به گفته این مدرس دانشگاه، تا کنون ۱۸ دوره پایش فضای کسب و کار انجام شده و در هر فصل (دوره) حدود چهار تا پنج هزار فعال از جمع نزدیک به ۷۰ هزار نفر از صاحبین بنگاه‌های اقتصادی در این پایش مشارکت داشته‌اند.

امیری معتقد است، در شهرهایی که وضعیت مناسبی در اشتغال دارند بصورت نسبی فعالیت و ترغیب بیشتری برای شرکت در پایش وجود دارد و در شهرهای نامناسب از نظر اشتغال، مشارکت کمتری وجود دارد.

وی با بیان اینکه در چند دوره گذشته این ارزیابی، شاخص ملی محیط کسب و کار با احتساب اثر کرونا بعنوان یکی از موانع کسب و کار محاسبه شده، یادآور شد: استان کرمانشاه در جایگاه یازدهم از بُعد تاثیر کرونا بر فضای کسب و کار قرار گرفت.

امیری با اشاره به بهبود جایگاه کرمانشاه در این زمینه نسبت به فصل قبل، تاکید کرد: در پاییز ۹۹ کرمانشاه در رتبه دوم تاثیرگذاری کرونا بر فضای کسب و کار قرار داشت و خوشبختانه اثر کرونا بر فعالیت‌های بنگاه‌ها کمتر شده است.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: فعالیت‌هایی که کرونا بیشترین اثر را بر آنها گذاشته عبارتند از خدمات مربوط به تامین جا و غذا، فعالیت اداری و خدمات پشتیبانی، آموزش، حمل و نقل و انبارداری و … .

امیری تاکید کرد: به علاوه در زمستان ۹۹ بخش صنعت مساعدترین و بخش کشاورزی نامساعدترین محیط کسب و کار را به خود اختصاص داده است.

وی مولفه‌های مساعد برای فضای کسب و کار استان کرمانشاه را نیز به ترتیب دسترسی به آب، دسترسی به حامل‌های انرژی (برق، گاز، گازوئیل و…)، دسترسی به شبکه تلفن همراه و اینترنت و … اعلام کرد.

این مدرس دانشگاه گفت: غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، دشواری تامین مالی از بانکها، وجود رقابت غیرمنصفانه شرکتها و موسسات دولتی یا شبه دولتی در بازار، وجود انحصار،امتیاز یا رانت در بازار مولفه‌های نامساعد فضای کسب و کار استان هستند.

وی با بیان اینکه در این پایش شاخص، محیط کسب و کار شرکت‌های دانش بنیان نیز بررسی شده، افزود: متاسفانه مشکلات این شرکتها در مقایسه با سایر واحدهای اقتصادی کشور سخت تر است.

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.