دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 17 June , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 21035 تعداد نوشته های امروز : 0×

آخرین خبرها

مجمع هیات تکواندو کرمانشاه و شائبه مهندسی انتخابات! انهدام باند سارقان منزل در کرمانشاه/ کشف ۶۱ فقره سرقت گندم کاران کرمانشاهی ۸۱ میلیارد تومان دریافت کرده اند ناخالصی بالای مواد مخدر در کرمانشاه/ سودجویان جگرِ گاو و شکلات قاطی «تریاک» می‌کنند! اعلام ۱۰ جایگاه عرضه دام برای عید قربان توسط شهرداری کرمانشاه و باز هم کرمانشاه صدر نشین نرخ بیکاری کشور! خیز دوباره فرودگاه کرمانشاه برای بین‌المللی شدن آغاز بازگشت حجاج کرمانشاه از دوم تیر باوجودبارش های اخیر، خشکسالی همچنان ادامه دارد! /از نصب مستقیم پمپ بر روی شبکه خودداری کنید خطرات گرمازدگی با خودنمایی گرما در کرمانشاه آتش سوزی پرآو مهارشد/حریق دامن ۵هکتار از مراتع را گرفت جزییات قتل رئیس اداره تعزیرات پاوه دمای هوا در کرمانشاه روندی افزایشی به خود می‌گیرد تشکیل شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخابات ریاست جمهوری در کرمانشاه  کشتار غیر مجاز دام تهدیدی برای محیط زیست است/مسئولین پای کار باشند مرز خسروی آماده میزبانی از ۲ میلیون زائر اربعین است «بوزین و مره‌خیل» هنوز می‌سوزد خطر سرطان پروستات در کمین مردانی که هرروز شیر می نوشند فعالیت ۲۴ مرکز مشاوره ازدواج کرمانشاه دستگیری باند جعل اسناد در کرمانشاه/ برخورد جدی دستگاه قضا با جاعلین اسناد

رهن‌های چند صد میلیونی برای واحد‌های کوچک ملکی
22 تیر 1400 - 10:19
شناسه : 270249
1
بررسی وضعیت رهن و اجاره واحد های مسکونی؛ طلوع‌‌کرمانشاه :

کرمانشاه-پایگاه خبری طلوع-قیمت رهن و اجاره در شهری مانند کرمانشاه به هیچ عنوان متناسب با وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم نیست و با قیمت شهرهای بزرگ برابری می‌کند./برخی تقاضای افزایش صد درصدی اجاره ملک خود را دارند و اگر مستاجر قبول نکند جوابش می‌کنند و مستأجر باید دوباره به دنبال ملک جدید باشد و هزینه‌های اسباب کشی را به خود تحمیل کند./یکی از مستأجران کرمانشاه با بیان اینکه سال گذشته برای یک منزل ۸۰ متری در فرهنگیان فاز دو هفتاد میلیون تومان رهن و ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کرده گفت: صاحبخانه امسال قیمت خانه را به صد میلیون تومان و ماهیانه یک میلیون افزایش داده که بیشتر از صد درصد نسبت به سال گذشته بالا رفته است./وی درباره دریافت وام اجاره مسکن نیز گفت: زمان پرداخت این وام بسیار دیر است و تا آن موقع بازار رهن و اجاره دچار رکود شده و دیگر به درد مستاجر نمی خورد.به علاوه روند دریافت وام هم دشوار است/ یکی از فعالین بازار املاک با بیان اینکه قیمت‌ها توسط صاحبین ملک نهایی می‌شود، عنوان کرد: بسیاری از مالکین حاضر نیستند به هیچ عنوان از رقم رهن و اجاره ای که تعیین کردند کوتاه بیایند و هیچ کاری هم از دست بنگاه‌ها بر نمی‌آید./گرچه گفته شده قیمت‌ها برای کلانشهرها مانند کرمانشاه باید نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش پیدا کند اما مالکین این میزان افزایش را رعایت نمی‌کنند و هر مقدار که بخواهند رهن و اجاره را بالا می‌برند و برخی از مستأجران برای اینکه مجبور نشوند هزینه جابجایی و اسباب کشی را متحمل شوند یا وام می گیرند یا وسیله خانه و حتی ماشین خود را می فروشند.

پ
پ

اگر نگاهی به سایت‌هایی مانند دیوار بیندازیم قیمت رهن و اجاره سرسام آور است، رهن های چند صد میلیون تومانی برای واحدهایی که اکثرا ۶۰تا ۸۰ متر هستند و البته ماهیانه چند میلیون تومان هم باید بابت اجاره پرداخت کرد.

 

 انسان از دیر باز به دلیل شرایطی که با آن خو گرفته نیازمند مسکن است و با توجه به هجوم مردم ساکن در روستا ها به سمت شهر نشینی این روز ها خانه دار شدن برای بسیاری از مستا جران مبدل به یک رویای دست نیافتنی شده و خانه دار شدن نیز یک آرزوی غیر قابل دستیابی . اکنون شاهدیم با توجه یه افزایش نجومی اجاره خانه ها ، مستأجران مستأصل و‌ درمانده از پرداخت این هزینه‌ها در به در به بنگاه‌های معاملات املاک مراجعه می‌کنند و در دفترهای موارد رهن و اجاره دنبال مواردی با قیمت مناسب می‌گردند.

قیمت رهن و اجاره در شهری مانند کرمانشاه به هیچ عنوان متناسب با وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم نیست و با قیمت شهرهای بزرگ برابری می‌کند.

زمانی با قیمتی که اکنون برای رهن کامل گذاشته می‌شود به راحتی می‌شد یک خانه خرید و حالا مستأجران باید هر سال پولی به مبلغ رهن سال قبل اضافه کنند و یا به محله پایین تری بروند.

اگرچه گفته شده قیمت‌ها برای کلانشهرها مانند کرمانشاه باید نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش پیدا کند اما مالکین این میزان افزایش را رعایت نمی‌کنند و هر مقدار که بخواهند رهن و اجاره را بالا می‌برند.

برخی تقاضای افزایش صد درصدی اجاره ملک خود را دارند و اگر مستاجر قبول نکند جوابش می‌کنند و مستأجر باید دوباره به دنبال ملک جدید باشد و هزینه‌های اسباب کشی را به خود تحمیل کند.

« زهرا میرزایی» یکی از مستأجران کرمانشاه است و با بیان اینکه سال گذشته برای یک منزل ۸۰ متری در فرهنگیان فاز دو هفتاد میلیون تومان رهن و ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کردیم، گفت: صاحبخانه امسال قیمت خانه را به صد میلیون تومان و ماهیانه یک میلیون افزایش داده که بیشتر از صد درصد نسبت به سال گذشته بالا رفته است.

وی ادامه داد: اگر این قیمت را قبول نکنیم باید دوباره آواره بنگاه‌های معاملات املاک بشویم تا خانه جدیدی پیدا کنیم و چند میلیون تومان هم برای اسباب کشی هزینه کنیم.

به گفته این شهروند کرمانشاهی، اکثر صاحبان املاک زیربار افزایش ۲۰ درصدی قیمت رهن و اجاره نمی‌روند زیرا قیمت ملک آنها نسبت به سایر گذشته بسیار بیشتر شده است.

وی درباره دریافت وام اجاره مسکن نیز گفت: زمان پرداخت این وام بسیار دیر است و تا آن موقع بازار رهن و اجاره دچار رکود شده و دیگر به درد مستاجر نمی خورد.

میرزایی اضافه کرد: به علاوه روند دریافت وام هم دشوار است .

« بهرام شریفی» یکی دیگر از شهروندان کرمانشاه است و با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی که صاحب خانه برای رهن و اجاره سال جاری در نظر گرفته، اظهار کرد: اینکه بنگاه‌های معاملات املاک اعلام می‌کنند از رهن و اجاره دادن با قیمت نامتعارف خودداری می‌کنند صحت ندارد.

وی اضافه کرد: اگر بنگاه‌ها قرارداد ننویسند صاحب خانه تقاضا می‌کند که قرارداد دست نویس داشته باشیم یا قرارداد را در دفترخانه اسناد رسمی مکتوب کنیم.

شریفی قیمت چهارصد میلیون تومان رهن کامل برای یک آپارتمان ۷۵ متری در محدوده گذرنامه را غیرمتعارف دانست و افزود: با این وجود این خانه با همین قیمت اجاره خواهد رفت.

وی تاکید کرد: با پول چهارصد میلیون تومانی که امسال برای رهن خانه ۷۵ متری در گذرنامه می‌دهیم سال آینده باید خانه ۶۰ متری در فرهنگیان و کارمندان اجاره کنیم.

اما بنگاه‌های معاملات املاک کرمانشاه معتقد هستند که تعرفه اصلی توسط صاحبان ملک تعیین می‌شود و مشاورین املاک در این بین نقش چندانی  ندارند.

«امیرعلی نجفی» یکی از فعالین بازار املاک است و با بیان اینکه قیمت‌ها توسط صاحبین ملک نهایی می‌شود، عنوان کرد: بسیاری از مالکین حاضر نیستند به هیچ عنوان از رقم رهن و اجاره ای که تعیین کردند کوتاه بیایند و هیچ کاری هم از دست بنگاه‌ها بر نمی‌آید.

وی با بیان اینکه بسیاری از مالکین قیمت رهن و اجاره را نسبت به سال گذشته نزدیک به ۵۰ درصد افزایش دادند، خاطرنشان کرد: افزایش ۲۰ درصدی کرایه ها معمولا رعایت نمی‌شود.

این شهروند کرمانشاه که در یکی از بنگاه‌های معاملات املاک کار می کند، اضافه کرد: برخی از مستأجران برای اینکه مجبور نشوند هزینه جابجایی و اسباب کشی را متحمل شوند یا وام می گیرند یا وسیله خانه و حتی ماشین خود را  می فروشند.

نجفی عنوان کرد: اگر بنگاه‌های معاملات املاک هم از اجاره دادن املاک خودداری کنند فقط خود آنها از درآمد می افتند و دیگر نمی‌توانند از پس هزینه مغازه خود هم بر بیایند.

وی معتقد است اکثر بنگاه ها تلاش می کنند با تعامل قیمت را به گونه ای بین مالک و مستأجر توافقی کنند.

چندی قبل مدیران کرمانشاه گرد هم آمدند تا فکری به حال وضعیت مستأجران بکنند.

 فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه در این نشست خواستار تشکیل اکیپی متشکل از نمایندگان اتحادیه املاک، اتاق اصناف، تعزیرات، راه و شهرسازی و … برای نظارت بر کار بنگاه های معاملات ملکی با هدف تعدیل اجاره مسکن شد و تاکید کرد: اگر این اکیپ قوی ظاهر شود، می تواند نقش اثرگذاری در تعدیل قیمت ها داشته باشد./فاطمه کمانی

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.