جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ Friday, 19 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 20792 تعداد نوشته های امروز : 0×

آخرین خبرها

ما با سامان دهی مخالف نیستیم/محیط زیست نباید ارزان از کنار چالابه بگذرد همراه داشتن حیوانات خانگی به داخل مراکز عرضه غذا در کرمانشاه ممنوع است بیماری‌های شایع فصل بهار پارکینگ‌های کرمانشاه رها شده‌اند بارش پراکنده باران در مناطق شرقی و شمالی کرمانشاه انتشار ۲۸۳ میلیارد ریال اوراق مشارکت سال ۱۴۰۲ شهرداری‌های کشور راه‌اندازی ۹ پروژه مهم کرمانشاه منوط به مصوبه شورای شهر است بیمارستان ‌سرطان‌ کرمانشاه تابستان امسال افتتاح می‌شود «چالابه» سامان می‌گیرد بازدید از اماکن تاریخی کرمانشاه، فردا رایگان است عامل ۸۰ درصد خودکشی‌ها در کرمانشاه از طریق قرص است/سموم کشاورزی عامل خودکشی در مناطق روستایی امسال با خطر افزایش آتش‌سوزی‌ در عرصه‌های محیط‌زیست مواجهیم تکلیف ۴۰۰ واحد صنفی ضایعاتی کرمانشاه چه می‌شود؟ کوچ بهاره عشایر کرمانشاه تا ۱۵ اردیبهشت ادامه دارد ۲۷ هزار نفر در صف «مرگ» قرار دارند بعد از هر کوهنوردی مسیرها غرق در زباله می‌شود/ حال اکوسیستم کوه خوب نیست مسمومیت ۵ نفر بر اثر مصرف قارچ سمی فصلی در کرمانشاه جوان کرمانشاهی جان دوباره به بیماران پیوند عضو بخشید قهوه خورها بخوانند ضبط ۲۰۰ دستگاه ماینر قاچاق در شهرستان کنگاور

آشنایی با عوارض رژیم‌های لاغری سریع
21 آبان 1402 - 10:21
شناسه : 290473
0
طلوع‌‌کرمانشاه :  رژیم‌های غذایی خطرناک که بسیاری از افراد آنها را «معجزه آسا» می‌دانند، معمولا پایه و اساس علمی ندارند و متعادل نیستند. این رژیم‌ها تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین نمی‌کنند و تاکید این رژیم‌ها روی یک یا چند ماده غذایی است که البته مصرف بیش از حد آنها نه تنها موثر نیست، بلکه می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد/افرادی که از این رژیم‌ها تبعیت می‌کنند، دچار عوارضی مانند "دیس لیپیدمی" می‌شوند؛ که طی این عارضه سطح چربی خون به میزان زیادی کاهش خواهد یافت/هفت عارضه این رژیم‌های خطرناک از این قرارند:گرسنگی شدید: از آنجا که رژیم‌های غذایی خطرناک کالری بسیار کمی را به بدن شما می‌رسانند، شما هیچ گاه احساس سیری نخواهید کرد/_ ریزش مو: کمبود ریزمغذی‌هایی مانند ویتامین ب۸ یا بیوتین، نه تنها باعث ریزش مو می‌شود، بلکه موها را سریع‌تر سفید کرده، ناخن‌ها را شکننده و دردهای عضلانی ایجاد می‌کند/_کمبود انرژی: کمبود ویتامین‌های B و C منجر به افزایش متابولیسم بدن و احساس خستگی، بی‌اشتهایی و خواب آلودگی می‌شود/_ زخم‌های دهان: کمبود ویتامین B۱۲ باعث ایجاد زخم‌های مکرر در دهان می‌شود. ویتامین B۱۲ در گوشت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ یافت می‌شود/_ سوزن سوزن شدن و یا بی‌حسی دست و پا: این علائم نشان دهنده کمبود ویتامین‌های گروه B مانند ویتامین B۹ یا فولات است. علاوه بر این، کمبود ویتامین B۶ و B۱۲ باعث بروز مشکلاتی در اعصاب محیطی شده و اضطراب، افسردگی و عدم تعادل هورمونی را به همراه دارد/مشکلات گوارشی: اگر شما به طور مداوم دچار ناراحتی بعد از مصرف غذا می‌شوید، یا احتمالا از سوء هاضمه، ناراحتی معده و اسهال یا یبوست رنج می‌برید، می‌تواند نشانه‌ای از یک رژیم غذایی فقیر از نظر فیبر باشد. توصیه به مصرف ۳۸ گرم فیبر در مردان به طور روزانه و ۲۵ گرم در زنان است/_ عدم ترمیم زخم: برخی اوقات زخم‌های جزئی دیر به درمان پاسخ می‌دهند و این می‌تواند ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای باشد. دریافت ویتامین‌های آ، B۱۲ و ویتامین ث، برای بهبود زخم بسیار مهم است.
پ
پ
 

برخی افراد زمانی که تصمیم به داشتن رژیم لاغری می‌گیرند، ممکن است بخواهند سریع‌ترین روش را انتخاب کنند که این روش‌ها ممکن است برای سلامتی آنها مضر باشد.

 

 رژیم‌های غذایی خطرناک که بسیاری از افراد آنها را «معجزه آسا» می‌دانند، معمولا پایه و اساس علمی ندارند و متعادل نیستند. این رژیم‌ها تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین نمی‌کنند و تاکید این رژیم‌ها روی یک یا چند ماده غذایی است که البته مصرف بیش از حد آنها نه تنها موثر نیست، بلکه می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

افرادی که از این رژیم‌ها تبعیت می‌کنند، دچار عوارضی مانند “دیس لیپیدمی” می‌شوند؛ که طی این عارضه سطح چربی خون به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.

هفت عارضه این رژیم‌های خطرناک از این قرارند:

_ گرسنگی شدید: از آنجا که رژیم‌های غذایی خطرناک کالری بسیار کمی را به بدن شما می‌رسانند، شما هیچ گاه احساس سیری نخواهید کرد.

_ ریزش مو: کمبود ریزمغذی‌هایی مانند ویتامین ب۸ یا بیوتین، نه تنها باعث ریزش مو می‌شود، بلکه موها را سریع‌تر سفید کرده، ناخن‌ها را شکننده و دردهای عضلانی ایجاد می‌کند.

_ کمبود انرژی: کمبود ویتامین‌های B و C منجر به افزایش متابولیسم بدن و احساس خستگی، بی‌اشتهایی و خواب آلودگی می‌شود.

_ زخم‌های دهان: کمبود ویتامین B۱۲ باعث ایجاد زخم‌های مکرر در دهان می‌شود. ویتامین B۱۲ در گوشت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ یافت می‌شود.

_ سوزن سوزن شدن و یا بی‌حسی دست و پا: این علائم نشان دهنده کمبود ویتامین‌های گروه B مانند ویتامین B۹ یا فولات است. علاوه بر این، کمبود ویتامین B۶ و B۱۲ باعث بروز مشکلاتی در اعصاب محیطی شده و اضطراب، افسردگی و عدم تعادل هورمونی را به همراه دارد.

_ مشکلات گوارشی: اگر شما به طور مداوم دچار ناراحتی بعد از مصرف غذا می‌شوید، یا احتمالا از سوء هاضمه، ناراحتی معده و اسهال یا یبوست رنج می‌برید، می‌تواند نشانه‌ای از یک رژیم غذایی فقیر از نظر فیبر باشد. توصیه به مصرف ۳۸ گرم فیبر در مردان به طور روزانه و ۲۵ گرم در زنان است.

_ عدم ترمیم زخم: برخی اوقات زخم‌های جزئی دیر به درمان پاسخ می‌دهند و این می‌تواند ناشی از کمبودهای تغذیه‌ای باشد. دریافت ویتامین‌های آ، B۱۲ و ویتامین ث، برای بهبود زخم بسیار مهم است.

رژیم‌های غذایی خطرناک، تهدید کننده زندگی شما هستند زیرا:

_ خطر ابتلا به سندرم متابولیک را تشدید می‌کنند.

_ منجر به سوء تغذیه و از دست دادن ویتامین‌ها و املاح بدن می‌شوند.

_ خطر ابتلا به ناباروری به خصوص در زنان را تشدید می‌کنند.

_ منجر به بروز اختلالاتی مانند بی‌اشتهایی یا افزایش وزن می‌شوند.

_ اثرات روان شناختی منفی مانند افسردگی و اضطراب ایجاد می‌کنند.

تاکید یک رژیم غذایی سالم بر این است که شما به ازای هر نیم کیلوگرم از وزن بدن، ۱۳ کالری در روز دریافت کنید. تامین مواد مغذی برای کاهش وزن بسیار مهم است. برای عملکرد صحیح سیستم عصبی و قلب و سلول‌ها، شما باید روزانه به میزان کافی کربوهیدرات‌های پیچیده دریافت کنید.

حداقل ۴۰ درصد از کالری دریافتی روزانه شما باید شامل کربوهیدرات‌ها و ۲۰ تا ۳۰ درصد آن، پروتئین (گوشت، ماهی، تخم مرغ، پنیر، ماست و آجیل) باشد و از مصرف روغن‌های هیدروژنه مانند مارگارین و یا چربی‌های ترانس خودداری کنید. فراموش نکنید که روند کاهش وزن نیاز به زمان و انجام تغییرات کوچک در سبک زندگی دارد و نباید به سرعت اتفاق افتد.

دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.